Felsefe Kitapları

Hayal Kırıklığı – Ian Craib PDF indir

Hayal Kırıklığı – Ian Craib, pdf kitap bölümümüzde Ekim 2008 senesinde kaleme alınan Hayal Kırıklığı – Ian Craib kitabını sizlerle paylaştık. Hayal Kırıklığı – Ian Craib kitabının detayları..

Hayal Kırıklığı – Ian Craib – Özeti

Hayal Kırıklığı – Ian Craib

Hayal Kırıklığı – Ian Craib

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Ekim 2008
Eklenme: Kasım 25th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 250
Yazar: Ian Craib
1.032

Yaşanan hayal kırıklıklarının artmasında büyük rolü olan toplumsal gelişmelerin görüldüğü geç modern dünya çapında bireyler hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkıyorlar?

Oysa söz konusu olan insan ilişkileri, evlilik, arkadaşlık, cinsel kimlik, hastalık, ölüm veya başka tür bir kayıp olduğunda hayal kırıklığından kaçınmak hem bireysel ruh sağlığı hem de toplumun sağlığı yönünden son derece tehlikeli görünüyor.

Craib, dikkatleri psikanalizdeki “negatif” fikirlere çekerek geç modern çağda psikanalitik psikoterapinin bir “iyi yaşam” kılavuzu, sonuç vereceği kesin bir tedavi, acı ve endişedan kurtulma veya bir kişisel değişim elde etme yöntemi olarak sunulmasının nedenlerini ve sonuçlarını irdeliyor ve psikoterapinin hayal kırıklığı genel başlığı altındaki deneyim ve duyguların kaçınılmazlığını yadsıyarak olumsuz anlamda bir toplumsal denetim şekiline dönüşmekte olduğunu iddia ediyor.

Oysa ki iç çatışma ve hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Büyümek, ahlaki olgunluğa erişmek, iyiliğin ve kötülüğün, sevginin ve nefretin eşit derecede parçamız olduğunu kabullenmek demektir.

Psikanalizin değerlerinden birisi de bize bunu kabullenmeyi, hayal kırıklığına uğramayı, acı çekmeyi öğretebilecek olmasında yatar. Yazar, Hayal Kırıklığı’nda bunu şöyle özetler: “Eğer elimi ateşe uzatmışsam ve yanmışsam, bunu hemen tekrarlamam; psikoterapi ise, bir anlamda, elini ateşe uzat ve orada tut, der.

Psikolojik gelişim, acıyı, acının dayanılabilir olduğunu ve hatta bir biçimde kullanılabileceğini anlamaya başlayana kadar ateşin içinde ‘durmaya’ bağlıdır. Bu belki de başka çağlarda adına yalnızca ‘yaşam’ denmiş olan bir zamantir ve kesinlikle, yapmakla değil, olmakla alakalıdir.”

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button