Siyaset Kitapları

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin PDF indir

Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti, pdf kitap bölümümüzde 1996 senesinde kaleme alınan Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti kitabını sizlerle paylaştık. Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti kitabının detayları..

Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti – Özeti

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
1996
Eklenme: Kasım 19th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 228
Yazar: Lenin
2.264

Kitap Özeti

Halkın Dostları Kimlerdir Kitabı 19. Yüzyılda Harzen ve Çernişevski gibi yazarların başını çektiği Narodnizm akımı, bireylerin kendilerini tanımlamak için kullandığı halkın dostları ile başlamıştır. Narodnizm genelde ufak köylülüğün demokratik özlemlerini yansıtmaktadır. Siyasal özlemi yansıtmak içinde bireysel terörü öne çıkartmaktadır. 1879 senesinde yaşanan narodik kongreden sonra bireysel terörün görülmektedirması ve bu terörü bir amaç halinde benimseyen grubun halkın iradesi adı verilen bir çatı altında toplanması ile artış gösterdi. Bireysel terörü destekleyen ve siyasi mücadeleyi başka yollar ile sürdürmeyi isteyen daha ılımlı gruplar yüz yüze geldi.

Narodnizm Rusya’da bulunan köylü komünist topluluklarının kapitalizmi yetaptan sosyalizme geçmek için çok uygun olduğunu düşünmektedir. Daha sonra çıkan bazı isimler kapitalizmin tarihte gelişmesine olanak olmayacağını savundular. Tarihsel gelişimde bilinci aydınlık olan bireylerin eylemleri çok daha belirleyici olarak kabul edildi. Narodnizm Rusya’nın kapitalizmden ayrılması için halk üretiminin desteklenmesi gerektiğini savundu.

1905 devriminin sonrasında Narodnizm akımını savunanlar farklı kollarda ve partilerde bu akımı savunmaya sürdüler. 1918 senesinde bir grup devrimci Sovyet hükümetine karşı silahlanarak bir isyan başlattı. Ayaklanmalar Sovyet Rusya aracılığıyla bastırıldı, sosyal devrimcilerin partileri kapatıldı ve tutuklandı. Devlet bu devrimcileri Rusya’dan uzaklaştırma kararı aldı. Kitap halkın dostlarının sosyal demokratlara karşı nasıl savaştıklarını ve halkın dostlarının aslında kim olduklarını çok daha kapsamlı bir şekilde bir biçimde ortaya koymaktadır.

 

Ayrıca Bülbülü Öldürmek – Harper Lee Kitabına Websitemiz Üzerinden  Ulaşabilirsiniz.

Pdf siyasi kitap indir, pdf e-book

Bir önceki yazımız olan Ürperten İtiraflar Pkk ile 3.5 yıl – Sami Demirkıran başlıklı kitabımızda pkk, sami demirkıran ve siyasi kitaplar ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button