Tarih Kitapları

Gündelik Yaşamda Gastronomi ve Medya Pdf indir

Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 272 sayfadan oluşan Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Durmuş Durukan tarafından kaleme alınan Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya kitabını 9789755539317 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya pdf oku indir.

Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya pdf indir

Diğer tüm canlılar gibi beslenmek zorunda olan insanoğlunun, bu eylemini mekânla, sosyal çevresiyle, görsellikle, sağlıkla, ekonomiyle ve eğlence ile harmanlaması onu diğer tüm canlılardan ayırır. Zira bizler arada bir bir yer sofrasında, arada bir gümüş ve nadide porselenlerle süslü bir masada; arada bir müzikli bir meyhane ortamında, arada bir bir peçeteye sardığımız sandviç tadında; mutluyken yahut yaslıyken; iftar sofrasında veya bir festival atmosferinde daimi olarak yemek yiyen canlılarız. Üstelik bu eylemimizi yalnızca beslenmek için yapmıyor; keyif, sağlık, ekonomik vs. nedenlerle veya kültürel açılımlarla çoğaltmakten kaçınmıyoruz. Yöresel mutfaklarımız, sembolik tatlarımız, küresel damak zevkine uyumlu füzyon tasarımlarımız var. Küresel köyün sakinleri olarak, şimdilerde öte yandan fast food veya paket gıdalardan restoran zincirlerine uzanan endüstriyel yiyecek markalarımızı geliştirirken, diğer yandan da markalaşan gastronomlarımızı, mutfak şeflerimizi, milyonlarca seyirciye ulaşan TV programlarımızı, sosyal platform kanallarında yemek tarifleriyle yıldızlaşan starlarımızı ürettiğimiz gastro-kapitalist bir sosyal evrenin kapılarını açmış yer alıyoruz.
İçinde yaşadığımız ve kimilerinin Endüstri 4.0 yüksek teknoloji referanslı olarak tanımladığı bu yeni uygarlık düzeninde, beslenme alışkanlıklarımızın müthiş bir hızla değiştiğini gözlemlemek, yemek mekânlarımızın ruhundaki değişimi izlemek ayrı bir araştırma konusu haline gelmiş durumda. Elinizdeki kitabın yazarı Durmuş Durukan da Boğazın iki yakasındaki sosyolojik ortamı, gastronomi bölgesindeki etkilerini mekân-insan-toplum düzleminde inceleyen bu çalışmasıyla, yalnızca yeme-içmenin değil, bunun yanı sıra ona eşlik eden diğer sosyal eylemlerimizin de gerçekleştiği gastronomi mekânlarının ruhunu bizlere aktarmaya çalışıyor. Gastronomi, sosyoloji ve iletişim disiplinlerini harmanladığı bu nitelikli eseriyle Durmuş Durukan, akademide interdisipliner incelemelerin ne denli mühim olduğunu da hepimize gösteriyor.
Prof. Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN

Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya kitap özeti

Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya pdf oku

Günlük Yaşamda Gastronomi ve Medya Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button