Felsefe Kitapları

Gorgias – Platon PDF indir

Gorgias – Platon, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Gorgias – Platon kitabını sizlerle paylaştık. Gorgias – Platon kitabının detayları..

Gorgias – Platon – Özeti

Gorgias – Platon

Gorgias – Platon

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Ağustos 15th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 174
Yazar: Platon
393

Kallikles Sizin yaptığınız gibi, fakat savaşa ve kavgaya geç katılabilir insan, Sokrates. Atasözü de böyle der. 

Sokrates Yoksa, denildiği gibi, şölenden sonra mı geldik?

Geç mi kaldık acaba? 

Kallikles Evet, hem de lezzetli bir şölenden sonra; çünkü Gorgias yığınla güzel şey anlattı bize az önce. 

Sokrates Bütün suç, şu gördüğüm Khairephon’da, Kallikles: Bize agorada boş yere zaman kaybettirdi.

Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir.

Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur.

Hristiyan Orta çağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi yönünden da bunun bunun yanında önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.

Platon’un en uzun ve en etkili diyaloglarından birisi olan Gorgias’ın ana ekseni retorik üzerine kuruludur. Eserin bütününde insan için neyin gerçekten iyi, neyin gerçekten kötü olduğu konuları da önemli yer tutar.

Akıl yerine duyguları öne çıkaran ve felsefenin yerine retoriği koyan Gorgias’a göre retorik, insanları özgürleştiren, onlara bir başkasına hükmetme gücü veren bir ikna etme sanatı olmalıdır. Sokrates ise birinci bölümde Gorgias, ikinci bölümde Polos ve üçüncü bölümde Kallikles ile muhatap olarak, onların temsil ettikleri retoriğe dayalı eğitim ve siyaset anlayışıyla ahlak görüşünü, mantıksal çürütme tekniği uygulayarak eleştirir.

Sokrates’in ahlak öğretisinin temellerini içeren ve farklı çürütme teknikleriyle alakalı zengin bir kaynak olarak da kabul edilebilecek olan Gorgias, siyaset alanında bugün de yüz yüze olduğumuz retorik ustalığının nerelere kadar varabileceğinin de göstergesidir.

“Eğer bir devlette, halkın karşısında veya bir toplantıda hatip ile hekim içinde bir seçim yapılacaksa, konuşmasını bilen bir adam isterse hekimi değil kendisini seçtirir.”

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button