Felsefe Kitapları

Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu PDF indir

Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu, pdf kitap bölümümüzde 2015 senesinde kaleme alınan Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu kitabını sizlerle paylaştık. Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu kitabının detayları..

Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu – Özeti

Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu

Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2015
Eklenme: Nisan 15th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 614
Yazar: Doğan Cüceloğlu
402

Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür.

Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan “şahsiyet” olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.

Üniversitesi öğrencisi Timur ile emekli profesör Yakup Bey rastlantı sonucu tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür.

Timur, o karşılaşmadan sonra Yakup Bey’le yaptığı sohbetlerle, kültür robotluğundan şahsiyet olmaya giden bir özgürlük yolculuğuna çıkacaktır.

Sevgi mi özgürlüğe, özgürlük mü sevgiye götürür? İç yalnızlığı gözlerinden okunurken sevdiğine evlenme teklif eden, gerçek sevgiyi, gerçek aşkı sorgulayan üniversiteli bir gencin sıra sıra Gerçek Özgürlük’e varışının öyküsü.

Yakup Bey, ‘insanın kendini keşfetmesi kolay değildir hatta arada bir seneler alır.’ der. Çoğu insan ne yazık ki kendini keşfedemeden ölür gider.

Kendini bir tarafa itip başkalarının beklentilerine göre yaşamak çoğu kimseye daha kolay gelir. Ne var ki, kendiyle kopuk ilişki yaşayan insan eninde sonunda bir iç yalnızlığa gömülür.

Dolayısıyla kendi özüyle ilişkisi olmayan insanın, başkalarıyla da gerçek anlamda ilişkisi olamaz. Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir.

Bir önceki yazımız olan Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss başlıklı kitabımızda Hepimiz Yamyamız ekitap indir, Hepimiz Yamyamız ekitap oku ve Hepimiz Yamyamız pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button