Biyografi Kitapları

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe PDF indir

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe, pdf kitap bölümümüzde 2017 senesinde kaleme alınan Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe kitabını sizlerle paylaştık. Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe kitabının detayları..

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe – Özeti

Genç Werther’in Acıları –  Johann Wolfgang Von Goethe

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2017
Eklenme: Ağustos 25th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 84
Yazar: Johann Wolfgang Von Goethe
503

Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, halen yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther’in Acıları’nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı.

Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen “Romantik kahraman”ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti.

Almanya’da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, bir çok
intihara yol açtığu, Werther’in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin
zamanında moda yarattığı, Napoléon’un bile kitabı sürekli olarak yanında taşıdığı
söylenir.

Son derece hassas ve tutkulu bir genç ressam olan
Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan bir araya gelen Genç Werther’in
Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

Tüm zamanların en büyük aşk klasiklerinden ve başyapıtlarından birisi olan Genç Werther’in Acıları, 1774 senesinde ilk kez yayımlanmasından hemen sonra bütün Alman toplumunu, özellikle gençleri derinden etkilemiş ve o senelerda Almanya’da birden fazla intihar olayının yaşanmasına neden olmuştur.

Genç Werther’in Acıları, Goethe’yi Alman Edebiyatının Fırtına ve Coşku (Sturm und Drang) akımının öncüsü haline getirmeyi başarırken, parodiler, operalar, şiirler ve tiyatro oyunlarına bir araya getirilen, barındırdığı tutkulu ve kendi kendini yok eden başkahramanıyla romantik Avrupalı okurların kült bir eseri haline gelmiştir.

Genç Werther ruhunu, okurlarına keyifli ve bunun yanı sıra umutsuz aşk mektuplarıyla, karşılıksız aşkıyla anlatır.

Onun hikâyesi bir bakıma “itiraf” edebiyatının da kapılarını aralayarak, Goethe’nin yaşamışlığını, yarım kalan, üzücü aşk hikâyesini gözler önüne serer.

Roman, her ne kadar bir aşk hikâyesi olsa da içinde taşıdığı toplumsal eleştiri yönünden da önem teşkil eder. Genç Werther’in Acıları, 18. yüzyılda, köşeye sıkıştırılmış genç bireyin manifestosu olarak da okunabilir.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button