Felsefe Kitapları

Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur PDF indir

Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur, pdf kitap bölümümüzde Nisan 2014 senesinde kaleme alınan Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur kitabını sizlerle paylaştık. Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur kitabının detayları..

Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur – Özeti

Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur

Gelişim Psikolojisi (Yetişkinlik – Yaşlılık – Ölüm) – Bekir Onur

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Nisan 2014
Eklenme: Temmuz 19th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 415
Yazar: Bekir Onur
1.560

Gelişim psikolojisi, psikolojinin en önemli ve en geniş alanlarından biridir. Önceleri yalnızca çocuk psikolojisi ve ergen psikolojisi dallarıyla bilinen gelişim psikolojisi, bugün bütün insan gelişimini ele alan geniş kapsamlı bir alanı içermektedir.

Çağdaş gelişim psikolojisi, insanı doğum öncesinden başlayıp ölümüne kadar incelemeyi hedeflemektedir. Gelişimin yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinin, ölümü de içine alacak biçimde gelişim psikolojisinin kapsamına girmesi yeni bir olgudur.

Prof. Dr. Bekir Onur’un bu yapıtı, ülkemizde yetişkinlik, yaşlılık ve ölümü inceleyen ilk gelişim psikolojisi kitabıdır.

İnsan gelişiminin bütünlüğü ve sürekli olarakliği dikkate alınarak, kitapta çocukluk ve gençlik dönemlerinin gelişimine de yer verilmiştir.

Gelişim Psikolojisi, insanın nasıl geliştiğini merak eden herkesin rahatlıkla okuyabileceği zengin içerikli bir kitaptır.

Gelişim Psikolojisi’nin ilk yayınlanışından bu yana hemen hemen on yıl geçti. Genişletilmiş ikinci baskıyı, daha kapsamlıletilmiş ve gözden geçirilmiş bu üçüncü baskı izliyor. Ben de ergen, Çocuk, yetişkin derken, öte yandan gelişimin belli başlı dönemlerinde geziniyor, öte yandan da yaşlanıyorum.

Okuyucu biraz daha dişini sıkarsa, benim yaşlılığa ve ölüme ilişkin kendi spekülasyonlarımı okuyabilir yakında zamanda. Oysa ben aradan geçen şunca yılda bu alandaki kitapların çoğalmasını ne kadar dilerdim!

Bir ülkede hemen hemen yirmi beş yılda yalnızca iki-üç çocuk psikolojisi kitabı, on beş yılda yalnızca bir-iki ergenlik psikolojisi kitabı, on yılda yalnızca tek bir yetişkin psikolojisi kitabı yayınlanıyorsa burada bir sorun var demektir, hem bilim adına hem ülke adına.

Yirmi birinci yüzyıla girmeye, Avrupa’nın kapısından geçmeye hazırlandığımız şu günlerde bilgi çağından, bilgi toplumundan, bilginin gücünden, öneminden yeniden söz etmeye gerek var mı?

Başkaları bilgi bombardımanından, bilginin dağlar gibi birikmesinden, çığ gibi artmasından, iletişim otoyolları kurulmasından söz ederken, bizim bu bollukta hala yoksulluk çekmemiz ürkütücü geliyor bana.

Elimizi hızlı tutmazsak ne çağcıl olabileceğiz, ne de onun vazgeçilmez koşulu olan bilimi yakalayabileceğiz.

Çok araştırmaktan, çok yazmaktan, çok okumaktan, hem de bunları hiç durmadan, soluk bile almadan yapmaktan başka çaremiz yok açıkcası. Elinizdeki kitap işte böyle bir endişenın, çabanın, dileğin ürünü.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button