Edebiyat Kitapları

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles PDF indir

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles kitabını sizlerle paylaştık. Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles kitabının detayları..

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles – Özeti

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Haziran 11th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 423
Yazar: John Fowles
194

Fransız Teğmenin Kadını romanı, Viktorya’ zamanında geçen, alakalı dönemin tutuculuk ve paranoyaklık derecesinde ‘görev’ bilinci altında ruhu sıkışmış ‘Charles’ adlı bir asil bir bey İle Tina adında ‘görev’ kadını ve Sarah adında zincirlerini kırmış bir kadın içinde geçen lezzetli bir İngiliz edebiyatı romanı.

İngiliz edebiyatının yaşayan belki de en büyük ustası olan John Fowles, anlatı kurmaktaki mahareti, çarpıcı üslubu ve deneyciliğiyle dikkati çeken bir yazar. Hiç abartmadan yüzyılın en iyi romanları içinde sayabileceğimiz Fransız Teğmenin Kadını’nda bu özellikler müthiş bir bileşime ulaşıyor.

Bir kere müthiş başarılı bir atmosfer yaratıyor yazar, Viktorya zamanında yaşamanın ne anlama geldiğini bütün netliğiyle ortaya seriyor. Sonra eşine az rastlanır bir gizem yaratıyor, kitap bittiğinde bile sırrınden bir şey kaybetmeyen bir gizem bu.

Nihayet bilgeliğine sizi hemen ikna eden bilge ve son derece zeki bir denemeci üslubuyla varoluşçuluğun “sahicilik” ve özgürlük arayan insan soyutlamasını ete kemiğe büründürüyor, ama tanrı anlatıcı rolünü de sorgulamaktan geri kalmıyor.

Fowles dünya tarihinin en tutucu dönemlerinden birisi olan, her şeyin ve özellikle de edebiyatın sıkı kurallara ve “görev” bilincine bağlı olduğu Viktorya çağından aykırı bir aşk öyküsüyle sesleniyor okura. Roman başarısını büyük ölçüde lezzetli diyaloglarına ve iki karakter içindeki gerilime borçlu.

Kadınların “görev”lerinin boyun eğme ve çocuk yapmayla sınırlı olduğu bir zamanda, romanın kadın kahramanı Sarah, olağanüstü sezgi gücü, özgürlüğe olan tutkusu ve estetik olana duyduğu sevgiyle hemen romanın çekim merkezine yerleşiyor.

Toplumsal kodları umursamaksızın sevmek neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan kaçınmayan özgür bir kadın Sarah. Erkek kahraman Charles ise görmüş geçirmiş bir aristokrat, ama görmüş geçirmişlikle bir aristokrattan beklenenler içindeki dengeyi tutturmakta zorlanan biri.

Sarah’yla tanıştıktan sonra bu bıçak sırtındaki denge darmadağın olur.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button