DGS Kitapları

Fırtına – William Shakespeare PDF indir

Fırtına – William Shakespeare, pdf kitap bölümümüzde Mayıs 2016 senesinde kaleme alınan Fırtına – William Shakespeare kitabını sizlerle paylaştık. Fırtına – William Shakespeare kitabının detayları..

Fırtına – William Shakespeare – Özeti

Fırtına – William Shakespeare

Fırtına – William Shakespeare

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Mayıs 2016
Eklenme: Ekim 11th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: William Shakespeare
7.238

1611 senesinde yazıldığı tahmin edilen ve Shakespeare’in tek başına yazdığı son oyun olduğu düşünülen Fırtına, yazarın son dönemine ait dört romanstan (Pericles, Cymbeline, Kış Masalı, Fırtına) biridir. Bu mucizevi oyun, On İkinci Gece gibi ana olay örgüsünün bir parodisini sunan bir alt olay örgüsüne, Aşkın Emeği Boşuna gibi masque ve oyun-içinde-oyunlara, Bir Yaz Gecesi Rüyası gibi doğaüstü öğelere, ahengi temsil eden bir müziğe sahiptir. Bu son oyunla Shakespeare’in bütün eserleri Türkçede ilk kez Hasan Âli Yücel Klasikleri’nde tamamlanmış oluyor.

Fırtına, Shakespeare’in bilinen son oyunu. Her ne kadar net bir bilgi olmasa da son ve veda oyunu olarak adlandırılıyor. Ölümünden (1616) beş yıl önce, 1611 senesinde yazılmış ve aynı yıl sarayda oynanmış bir oyun. Basımı ise, 1623 senesinde yapılmış. Lakin bu basım Shakespeare’in toplu eserleri basımında yer almış ayrı bir kitap olarak değil. Oyunun değişik bir havada olduğu da söylenenler içindedır. Gerek karakterlerin çok yönlü ve farklı oluşu gerekse dine karşı olan isyanı oyunu diğer Shakespeare oyunlarından değişik bir yere getiriyor.

Eserin konusuna kısaca değinecek olursak; Milano Dükü Prospero’nun kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso’nun yardımlarıyla, Prospero’nun dükalığını elinden alır ve Prospero ile kızı Miranda’yı bir tekneye koyarak denizde bırakır. Prospero intikam almak için bir büyücünün elinden kurtardığı Ariel adlı cini ile birlikte Alonso, Antonio, Alonso’nun oğlu Ferdinand, kardeşi Sebastian ve öteki lordların içinde olduğu gemiyi alabora eder. Ama herkes yaşamaktadır kimseyi öldürmez. Sağ olarak tüm mürettebat karaya çıkar. Daha sonra Ariel, karaya vuran yolculardan Alonso’nun oğlu Ferdinand’ın Propero’nun mağarasına gitmesini sağlar. Burada gördüğü Miranda’ya aşık olan Ferdinand, ne görev verilirse verilsin yapmaya hazır bir kölesi haline gelir Prospero’nun. Ama Prospero ne kadar yüklenirse yüklensin bu aşkın ne kadar kıymetli olduğunu bilmekte ve bir biçimde desteklemektedir. Daha sonra ise olaylar gelişir ve herkesi azad eden Prospero, gerçek bir iyilik yapar.

Okudukça neden Shakespeare’in Shakespeare olduğunu anladığınız eşsiz eserlerden biri Fırtına.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button