Edebiyat Kitapları

Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski PDF indir

Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski kitabını sizlerle paylaştık. Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski kitabının detayları..

Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski – Özeti

Fırtına Çocukları –  Nikolay Ostrovski

Fırtına Çocukları – Nikolay Ostrovski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Nisan 23rd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 272
Yazar: Nikolay Ostrovski
262

Sosyalizme, devrime gönül veren herkesin başucu kitaplarından biriydi Ve Çeliğe Su Verildi. Yazarı Nikolay Ostrovski ikinci romanında Sovyet Devrimi’nden sonra, Almanların işgalindeki Polonya’da Bolşevik örgütlenmeyi, işçilerin ayaklanmasını anlatıyor.

Ostrovski tıpkı ilk romanındaki Pavel Korçagin gibi bu romanında da kendinden bir kahraman yaratıyor. Bu kez adı Vassilek. O da tıpkı yazarı gibi ihtilalci ve askerlerin burnunun dibinde Bolşeviklerin bildirilerini dağıtıyor. O da yazarının izinde Kızıl Ordu’ya katılmak için evini terk ediyor…

Vassilek, Olessia, Çaçabel, Andre, Raymond, Pşeniçek, Sarah, Edwige, Sigismond… Onlar Fırtınanın Çocukları… Hepsi birer roman kahramanından daha fazlası…

Özet

Rus-Sovyet gerçekçi yazınında özel bir yeri olan Nikolay Ostrovski, 32 yıllık kısa yaşamında iki önemli yapıta imza atmıştır. Sovyetler Birliği zamanında Kızıl Ordu safl arında savaşıp yaralanan, sonrasında felç geçirip yatağa bağlı hâle gelen ve kör olan yazar, yaşamının bu zorlu zamanında yazmaya sarılmış, bu koşullarda kaleme aldığı romanlardan ilki, Ve Çeliğe Su Verildi ona dünyaca ün kazandırmıştır.

İkinci romanı, Fırtına Çocukları ise hem ilk romandaki özyaşamsal ögeleri tamamlar niteliktedir, hem de “1918-1919 senelerında Polonya ve Ukrayna’da geçen hadiselerin büyük bir tarihî freskini ortaya koymaya” dönük kapsamlı bir girişimdir.

Ostrovski, üç cilt olarak planladığı bu uzun soluklu romanının ilk cildini bitirdiktan sonra, ne yazık ki yaşamını yitirmiştir. Kahramanlarından söz ederken, “Bu bana yakın ve kıymetli varlıklar hiç aklımdan çıkmıyor” diyen Ostrovski, bu anlamda yaşamının son dönemini ve günlerini hep Fırtına Çocukları ile geçirmiştir.

Bize kalan sayfalar, yazarın sonuna kadar götürme fırsatı bulamadığı bunca geniş ve kuvvetli yapıtının değerine tanıklık ederken, Fırtına Çocukları yirminci yüzyılın en kritik dönemlerinden birini enteresan bir canlılıkta ortaya koymaktadır.

“Ostrovski’nin, gerçek yanı ağır basan, doğru ve büyük mücadelenin tutku ve cesaretiyle dolu kitapları bir çok Sovyet ve yabancı ulus kuşağını kendisine bağlayacak; onun savaşçı ve hümanist kişiliği, ilerici insanlığın belleğindeki canlı, etkili ve kıymetli yerini her zaman koruyacaktır.” Anna Karavayeva

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button