Siyaset Kitapları

Faşistler – Michael Mann PDF indir

Faşistler – Michael Mann, pdf kitap bölümümüzde Eylül 2015 senesinde kaleme alınan Faşistler – Michael Mann kitabını sizlerle paylaştık. Faşistler – Michael Mann kitabının detayları..

Faşistler – Michael Mann – Özeti

Faşistler – Michael Mann

Faşistler – Michael Mann

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Eylül 2015
Eklenme: Eylül 25th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 565
Yazar: Michael Mann
1.133

Bu kitap faşistleri –kim olduklarını, nereden geldiklerini, ne gibi güdülerle hareket ettiklerini, iktidara nasıl geldiklerini anlayarak, faşizmi açıklamayı amaçlar.

Ben burada tesis edilmiş faşist rejimlerden ziyade, faşist hareketlerin yükselişine odaklanacağım. Faşistlerin güçlendikleri zamanda, dünya savaşları arası Avrupa’daki ana mevzilerini, yani Avusturya, Almanya, Macaristan, İtalya, Romanya ve İspanya’yı inceleyeceğim.

Faşistleri anlamak faşist hareketleri anlamayı gerektirecek. Kendilerine özgü iktidar örgütlerinde buluştuklerini teslim etmeden, faşist bireyler ve onların eylemleri ile ilgili çok az fikir edinebiliriz.

Onları, daha etkin devletler ve daha büyük milli dayanışmaya yönelik yaygın özlemlerle ilintili, daha genel 20. yüzyıl bağlamı içinde de anlamak durumundayız; çünkü faşizm ne bir enteresanlık ne de yalnızca tarihî bir ilgi konusu. O, modernitenin ekseriyetle arzu edilmese de, temel bir öğesi olmuştur.”

Mann, faşist harekete katılan kadın ve erkeklerin ayrıntılı analizlerine yönelerek faşizm ile ilgili yeni bir teori daha da ilerletmeye çalışıyor.

Faşizmin başat siyasal ideoloji halini aldıği altı Avrupa ülkesindeki İtalya, Almanya, Avusturya, Macaristan, Romanya ve İspanya– faşistlerin sahip oldukları inançlara ve katıldıkları eylemlere odaklanıyor, bireylerin faşist olma motivasyonlarını inceliyor.

Modern toplumdaki çatışmaların özellikle sınıf çatışmalarının yarıklarında, faşizme serpilme fırsatı veren poblemlerin, ulus devletin en aşırı şekili olan faşist devletlerde dönüştüğü şekli konu alıyor.

Sosyal sınıflar içindeki poblemlerin yansıtılma şekili olarak şiddetin, hangi mekanizmalarla toplumları ele geçirebildiğini gözler önüne çıkarıyor.

Faşistler, yalnızca bir ideolojiyi tartışmayı değil, ideolojinin taşıyıcılarını da etraflıca hesaba katmayı öneren kapsamlı bir eser…

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button