Akademik Kitaplar

Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Pdf indir

Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Pdf indir, kitap sever takipçilerimiz için  Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı aracılığıyla çıkarılan Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Kitabı 326 Sayfa sayfadan bir araya gelmektedir. 2. Hamur Kağıt baskı ile çıkan Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı kitabı 16.00×23.50 cm‘dir. Ekim 2012 nolu ISBN numarasına sahip Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı kitabının yazarı Nusrettin BolelliFarsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı PDF indirebilirsiniz. 

Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Kitabı Pdf indir

Bu eseri hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Nusrettin Bolelli, 1949 senesinde Bingöl ili Kiğı ilçesi Feruz köyünde doğmuş olup, 1962-1975 senelerı içinde Şark medreselerinde Arapça ve Farsça Öğrenimini görmüştür. 1982 senesinde İstanbul Üniversitesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünden mezun olmuştur. 1983 senesinden bu yana Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Arap Dili ve Belağati Anabilim Dalında Öğretim Üyeliğini yapmıştır. 1962 senesinden beri Farsça eserler üzerinde inceleme ve araştırma yapmaktadır. 2002-2011 senelerı içinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine Farsça Gramer ve metinlerini okutmuştur. Başta İran olmak üzere, Afganistan, Özbekistan, Hindistan, Keşmir ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde Farsça konuşulur, bu bölgelerdeki bir çok yazar eserlerini bu dil ile yazarlar. Doğu dilleri içinde edebiyatımız üzerinde en fazla etkisi olan ve en fazla kullanılan dillerden birisi de Farsça’dır. Birçok kaynak eserde de Farsça ibareler mevcuttur. Farsça, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları zamanında resmî devlet dili olarak kullanılmıştır. Okullarda mecburi ders olarak okutulmuştur. Çok sayıda müellif, padişah, vezir ve siyâsetçi Farsça eserler telif etmiş, Divanlar yazmış yahut Farsça şiirler söylemiştir. Keşşâfu ıstılâhâti’l-funûn, Ruhu’l-beyân tefsiri gibi eserlerde büyük miktarda farsça ibareler bulunur. Mesnevî, İlâhinâme, Baharistan, Nefehâtu’l-üns, Tezkire- tu’l-evliyâ ve Tabakâtü’l-evliyâ gibi tasavvuf, ahlakla ve biyografi ile alakalı eserlerin çoğu Farsça yazılmıştır. Dünya klasiklerinden sayılan Gülistan, Bostan ve Pend-nâme gibi eserlerin dili de Farsça’dır. Divan edebiyatı şâirlerinin şiirlerini anlamak için mutlaka Farsça’yı bilmek gerekir. Bazı Üniversitelerimizin Edebiyat Fakültelerinin Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı mevcuttur. Ayrıca İlahiyât Fakülteleri, Türk Dili ve Edebiyâtı, Arap Dili ve Edebiyâtı, Tarih, Felsefe ve başka bölümlerde de Farsça seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Fars Dili ve Edebiyâtına meraklı olan kimselerin Farsça Seçmeli Metinler kitabından yararlanmaları için bu kitaptaki Farsça metin emsallarinin büyük kısmı harekelenmiş, hemen hemen metinlerin yarısındaki sözcüklerin türkçeleri dipnotta verilmiştir. Bu eserde, klasik, tasavvufî, modern metinler ve şiir emsallari verilmiştir. Büyük bir boşluğu dolduracak olan bu eser okuyucuların istifadesine sunulmuştur.

Etiketler: Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Pdf oku , Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Pdf kitap indir, Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı pdf oku ücretsiz, Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı kitap indir ücretsiz, Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı pdf indir yandex, Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı pdf oku özet, Farsça Seçmeli Metinler Nusrettin Bolelli Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı kitap özeti. 

 

Related Articles

Back to top button