Biyografi Kitapları

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı PDF indir

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı kitabını sizlerle paylaştık. Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı kitabının detayları..

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı – Özeti

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Aralık 12th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 108
Yazar: İlber Ortaylı
316

“Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı… Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor.”

Isfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Yemen, Barcelona, Bosna, Girit, Hindistan, Berlin, Japonya, Kafkasya, Türkiye… Günümüzün Evliya Çelebi’si İlber Ortaylı’nın dünya üzerindeki adımlarına eşlik ederken Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidecek ve geçmişinizle yeniden usulca bir araya geleceksınız.

İlber Ortaylı’dan okurlarına keskin gözlemleri ve nesnel tespitleriyle zamanın derinliklerinden, tarihin katmanlarından bugünün dünyasını daha doğru anlama olanağı: Eski Dünya Seyahatnamesi.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, tarihçimizin seyyah kişiliğiyle Isfahandan Venedik’e, Kudüs’ten Kırım’a, Tokyo’dan Yemen’e geniş bir coğrafyada seyahate çıkarıyor.

Onun adımlarına eşlik ederken, Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidiyor ve geçmişimizle yeniden usulca buluşuyoruz. Osmanlı Diyarlarındaki izlenimleri ise İmparatorluk topraklarına bizi daha da aşina kılıyor.

Dünya, seyyahların dilinde ve gözünde büyür, genişler, çoğalır. Seyahatnameler, bizi zamanın derinliklerine, tarihin katmanlarına ulaştırır.

Keskin gözlemleri, nesnel tespitleriyle de bugünün dünyasını daha doğru anlama olanağı veriyor.

Ortaylı kitaba Orta doğu ülkeleriyle başlayıp, devamında Balkanlar, Avrupa, Kafkasya derken Asya ülkeleriyle son noktayı koyar.

Tam bir kültür harmonisi görülmektedirır ve üstelik bunu tarihçi olmasının avantajını tercih ederek milletler arası bağlarla, savaşlarla, barışlarla, ilişkilerle ifade eder.

Etkileşim boyutundan, dilinden ve özellikle hükumetler, toplumlar değişse de, değişmeyen bazı kültür ögelerinden bahseder. Ülkelerin doğal güzelliği, yapısı, tarihi, insanı ile ilgili bilgi verirken; birbirleri ile olan ilişkileri ile ilgili da yorumda bulunur.

Tarihi geçmişin dışında, dünyanın neresinde olursa olsun ikili ilişkilerin ve halkların birbirine olan saygısı ve sevgisinin önderlerin tutumlarına göre de değişim gösterdiğini özellikle vurgular.

Bir önceki yazımız olan Mutlu Ölüm ve Yaz Kitapları – Albert Camus başlıklı kitabımızda Mutlu Ölüm ve Yaz Kitapları ekitap indir, Mutlu Ölüm ve Yaz Kitapları ekitap oku ve Mutlu Ölüm ve Yaz Kitapları pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button