Tarih Kitapları

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik Pdf indir

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 96 sayfadan oluşan Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Sedat Ulugana tarafından kaleme alınan Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik kitabını 9786257304504 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik pdf oku indir.

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik pdf indir

“Efendi’nin Suçunu Üstlenmek”, son birkaç senedir çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olan yazılarımızı içermektedir. Yazıların konularını ise ekseriyetle direniş ve iş birliği mefhumları oluşturmaktadır.  Direniş abidesi İhsan Nuri’nin 96 yıl önce kaleme almış olduğu Şeyh Sait İsyanına dair bildiri ,8 milyon Kürt adına Avrupa’ya seslenen Pir Seyit Rıza’nın 102 yıl önce Sevr Barış Komitesi’ne göndermiş olduğu mektup Kürt tarih yazıcılığının tekrar gözden geçirilmesini gerektirecek düzeyde mühim belgelerdir.
Bunun yanı sıra bu kitapta Ermeni soykırımına dair bilgi ve belgelere de denk geleceksiniz.  Nitekim Ermeni Soykırımı’na Kürt iştirakinin boyutlarını ve bu iştirake dair masum olmayan polemiklere verilmiş olan yanıtları göreceksiniz. Öyleki “Efendinin Suçunu Üstlenmek” bu minvalde Kürt tarihini 1915 Ermeni Soykırımı gibi korkunç bir insanlık suçu üzerinden kriminalize etmek isteyen anlayışa verilmiş kuvvetli bir yanıttır ve dayanaksız tezlerini teker teker çürütmektedir. Soykırımın faili olan Osmanlı ve Ardılı Kemalist cumhuriyetin zihniyetini adeta din olarak benimseyen resmi tarihçilerin son senelerda dönemin Kürt toplumunu soykırımın asıl faili olarak gösterme çabalarına karşılık, İTC rejiminden ibu yana 1915 soykırımının bizzat devlet ümerası tarafından nasıl tertiplendiğini, ortaya koymaya çalıştık.  Bu çerçevede Jön Türklerin Van- Halep valisi, Kemalistlerin de ilk Dış işleri Bakanı olan Bekir Sami Kunduh’a ve Kızıl Elma’ya ulaşmak için Türkçü yordam ile dizayn edilen son dönem Osmanlı siyasetine dair yazıları bulacaksınız.
İsrail’in Türkiye Büyük elçisi Gabby Levy’i büyüten Patnoslu Kürt Fatma’nın macerasıne ve “Sarışın- Mavi Gözlü” Alman kadınlara şarkı besteleyen Dengbêj Zahiro’veyair yazıların sizi kitabın bağlamından koparacağını sanmayın. Zira her iki konunun tarihsel arka planında “direniş” ve “İşbirliği” mefhumları vardı.
Sedat Ulugana

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik kitap özeti

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik pdf oku

Efendinin Suçunu Üstlenmek – Kürt Tarihinde Direniş ve İşbirlikçilik Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button