DGS Kitapları

Ebedi Koca – Dostoyevski PDF indir

Ebedi Koca – Dostoyevski, pdf kitap bölümümüzde 2019 senesinde kaleme alınan Ebedi Koca – Dostoyevski kitabını sizlerle paylaştık. Ebedi Koca – Dostoyevski kitabının detayları..

Ebedi Koca – Dostoyevski – Özeti

Ebedi Koca – Dostoyevski

Ebedi Koca – Dostoyevski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2019
Eklenme: Ekim 25th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 157
Yazar: Dostoyevski
518

Ebedi Koca Dostoyevski’nin kendini kaleme aldığı ve tamamen kendi üslubuyla yazmaya giriştiği bir kitap. Roman okuyucuya aşk,nefret ve suçluluk üzerine insan davranışlarını gösteriyor.

Kitabın basılmasından seneler sonra Freud’un dostları kitabın çevirisi yaptığı anda notlarıyla birlikte Ebedi Koca’nın dökümanlarını Freud’un önüne getiriyor.

Freud’un çalışmalarında ve tespitlerinde önemli yer kaplayan bazı konular, Dostoyevski aracılığıyla daha Freud çocukluk çağındayken Ebedi Koca’da kullanılıyor.

“Nedir bu ‘ebedi koca’ dediğimiz, kuzum efendim? Ne anlama geliyor bu?” diye karşılık verdi. Pavel Pavlovitch kulaklarını dikerek.

“Bu tür bir kocadır işte. Anlatması çok uzun sürer.”

Dünya edebiyatının büyük yazarı Dostoyevski’nin Ebedi Koca romanı okuyucusunu insana dair sorgulamalarla yüz yüze bırakan bir eser.

Roman, hayatları bir kadın karakter vasıtası ile kesişen iki erkeğin aşk, nefret, suçluluk üçgenindeki insanlık durumlarını gözler önüne çıkarıyor.

Ebedi koca, Dostoyevski’nin anlatımıyla insan bilincinin düalizmini ve çekişmelerini okuyucuya yoğun bir biçimde hissettiren bir dünya klasiği.

Kitap’daki Satır aralarına gizli tutulan bu hisler yanın da Dostoyevski, bize kadın ve erkek ilişkilerinde geçmişten günümüze hatta geleceğe var olacak, ‘ihanetin’ insan üzerinde tesirini bu kısa romanda anlatıyor.

Ebedi Koca Roman Özeti

“Bu adamlar, dünyaya ebedi koca, daha doğrusu yalnızca koca olmak için gelmişlerdir. Böyle bir erkeğin dünya çapında evlenmekten başka görevi yoktur. Evlendikten sonra, yaradılıştan karakter sahibi olsa bile, hemen karısının bir parçası halini alır.

Buna benzer kocaların belirmesi alınlarındaki malum süstür.” Dostoyevski bu romanının kahramanını bir başka birinin ağzından bize öyle tanıtıyor.

Ezeli koca – aşık çekişmesine dayanıyor konu. Ama o bayağı aşk romanları ile en ufak bir ilintisi olmayan bir üstün yapıt bu. Her dokunduğu insan sorununa yeni bir ışık getiren usta kalem burada da üstünlüğünü duyuracaktır. Bunun yanı sıra, böyle bir kadına uygun düşen ve bütün görevi bu kadına uygun düşmek olan bir koca tipi de vardı.

Böyle bir kocanın asıl görevi ebedi koca olmaktı, yani o yaşamı boyunca kocadan başka bir şey değildi. Koca olmak için doğup büyürler, kendilerine özgü karakterleri olsa bile evlenir evlenmez karılarının tamamlayıcısı olurlar.

Bu tip bir kocanın en belirgin özelliği alnındaki madalyalardır. Boynuzları nın olmaması güneşin doğmaması demektir. Gerçekten habersizdirler, doğaları gereği habersiz olmak mecburiyetindedirler.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button