Felsefe Kitapları

Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç PDF indir

Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç, pdf kitap bölümümüzde 2004 senesinde kaleme alınan Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç kitabını sizlerle paylaştık. Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç kitabının detayları..

Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç – Özeti

Düşünceler II  Kurumlar – Sezai Karakoç

Düşünceler II Kurumlar – Sezai Karakoç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2004
Eklenme: Mayıs 25th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 71
Yazar: Sezai Karakoç
403

Düşünceler 2 Kurumlar, önderlerden bahsederek kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra Devlet Başkanlarını çerçeve çizecek kadar inceliyor.

Üniversiteler bölümünde, kurumun kimler aracılığıyla nasıl kullanıldığını anlatıyor.

Televizyon ve sinema bölümünde ise, bu cihazların nasıl bir araç olarak kullanıldığını anlatıyor.

Devlet başkanlığı, ister tüm insanlık tarihi yönünden, ister belli bir toplumun tarihi yönünden düşünülsün, önemi inkar edilemez bir konu ve kurumdur.

ister hilafet, ister krallık, ister cumhuriyet sistemiyle idare edilsin, bir iülkenin tüm toplum hadiseleri, dış ve iç siyaset ve ekonomi hareketleri, makamdan makama toplana toplana, gelip devlet başkanlıgında düğümlenecektir.

Devlet başkanlıgı, yalnızca en yüksek yönetim makamı olmakla kalmaz, ayni zamanda, o toplumun dışarıda temsil edilmesini üstlenen bir makam, milli bir semboldür de.

Antik çaplarda devlet başkanlarına verilen önem, giderek aşırı bir ilgi ve ilişkiye dönüşmüş, her aşırılık gibi ve her aşırılıktan çok bu aşırılığın zararını da yine insanlık çekmiştir.

Hükümdara mutlak kudret ve giderek hatta ilahlık izafe edilmiştir. Onunlada kalmamış Hükümdar aileside ilahlaştırılmıştır.

İslam, yalnızca pratikte kendine mahsus devletini kurmakla kalmamiş , teoride de, konulan inceden inceye işlemiştir.

Devlet başkanının özellikleri, islam yönetim rejimi, şartları, çeşitli bilginler ve düşünürlerce incelenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button