Tarih Kitapları

Doğa Tarihi Pdf indir

Doğa Tarihi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Doğa Tarihi kitabı 271 olarak çıkarılmıştır. Yaşlı Plinius tarafından kaleme alınan Doğa Tarihi isimli kitap 9786258123050 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Doğa Tarihi kitabını 23.06.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Doğa Tarihi pdf oku indir.

Doğa Tarihi pdf indir

Yaşlı Plinius’un (MS 23-79) bu eseri, antik dünya çapındaki sağlıkla alakalı bilgilere bulunduran çalışmalardan biridir. O zamanda, tedaviler için geliştirilen farklı metotlarla, şifanın, doğanın nimetlerinde nasıl arandığına, bulunan devaları kaydedip sistemleştirme çabalarına tanıklık ederiz. Yaşlı Plinius doğaya bakışında daima müthiş bir merak içindedir, birbirinden enteresan gözlemlerini aktarır. Yazar, bu kitaplarında bizlere sağlık hususunda Antik Yunan, İtalya, Trakya, Anadolu, İran ve Mısır’daki önceki çağlara ait uygulamaları ve şifaları ayrıntı kısmıyla betimler. Bunun yanı sıra MS 1. yüzyıl saygınlığıyla Roma’da, bugünkü tıp ve eczacılık dünyasını doğrudan ilgilendiren verilerin ansiklopedik olarak kayda geçirilmesiyle birlikte insanlığın farmakololojik düzeyde nasıl bir birikim sağladığını ve nerelerden gelindiğini göstermesi yönünden da eşsiz bir eserdir.
 
Büyü, şifa ve şifacılar üzerine bilgilerin aktarıldığı bu eserde büyülü söz, tükürme, dokunma gibi unsurlarla insanın insana sunduğu şifaların ardından sayısız hayvan türünün sütü, idrarı, kanı, bağırsağı, beyni, ciğeri, içyağı, safrası, başı, ayağı vb. unsurlarının; dereotu, un, rezene, nane, kekik, zambak, ökse otu, semizotu, geven otu vb. gibi bitkilerle birlikte çeşitli usullerde sirke, bal, şarap, balmumu, arpa suyu, reçine, türlü yağlara, suya ve zifte katılarak nerede ve ne biçimde kullanılacağı üzerine bilgiler verilmektedir. Böylelikle her türden ağrılar, cilt, göz hastalıkları, yaralar, irinler, menenjit, epilepsi, yanıklar, kadın, çocuk hastalıkları, gut, varis vb. gibi bir çok rahatsızlığa karşı uygulanan tedavi metotları gösterilmektedir.

Doğa Tarihi kitap özeti

Doğa Tarihi pdf oku

Doğa Tarihi Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button