DGS Kitapları

Dar Kapı – André Gide PDF indir

Dar Kapı – André Gide, pdf kitap bölümümüzde Şubat 2009 senesinde kaleme alınan Dar Kapı – André Gide kitabını sizlerle paylaştık. Dar Kapı – André Gide kitabının detayları..

Dar Kapı – André Gide – Özeti

Dar Kapı – André Gide

Dar Kapı – André Gide

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Şubat 2009
Eklenme: Ekim 11th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 160
Yazar: André Gide
1.812

Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı’da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı’ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul gören değerleri korumak için insan yaşamını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.

Andre Giden’in eleştirmenler aracılığıyla en yaratıcı bulunan kitabıdır Dar Kapı. Dar Kapı’da erdem ve ilahi aşk kavramları sorgulanır.

Andre Gide kendi yaşamından edindiği tecrübe ve tecrübeleri kitaba yansıtır. Romanın başkişiliği aslında kendisidir. Hayatından kesitleri okurla paylaşmıştır. Fedakarlık, ilahi aşk ve erdem kavramlarının anlamını ve hayattaki yerini öğrenmek, sorgulamak isteyenler için bulunulmaz bir kitaptır Dar Kapı.

Jerome on iki yaşında babasını kaybetmiş ve hayata annesiyle tutunmaya çalışan ufak bir çocuktur. Annesi Jerome’un daha iyi bir eğitim alması onu Paris’e götürür.

Annesinin eski dostu olan Bayan Ashburton, Jerome ve kendisi için ufak bir ev tutar. Her yaz Jerome’nin dayısı Bucolin aracılığıyla Haver yakınlarındaki Fonguesmear’a gitmek için yola çıkarlar. Dayısının iki kızı mevcuttur.

Alissa ve Julietta. Alissa Jerome’dan iki yaş büyüktür. Julietta ise bir yaş ufak. Jerome’un annesi dayısının eşiyle anlaşamazdı. Onun enteresan hareketlerinden ve huyunun kötü oluşundan hep yakınırdı. Annesinin bu tavrı Jerome’un da yengesi Lucile Bucolin’e karşı önyargı oluşmasına zemin hazırlamıştı.
Jerome yengesiyle konuşmaya çekinir ve ondan korkardı. Lakin o yaz aylarında yaşadığı bir olay Jerome’un yengesine karşı duyduğu belirsiz ve karmaşık duyguları tam anlamıyla nefrete dönüştürmüştü. Bir gün Jerome kuzeni Alissa’yı görmek için dayısının evine gittiğinde hizmetçi ona yengesinin nöbetinin geldiğini ve kriz geçirdiği söyler, eve almak istemez. Jerome ise Alissa’yı görmeye geldiğini söyleyerek içeri zorla girer.
Alissa’nın odasına doğru giderken yengesini bir adamla içten bir vaziyette görür. Ama onlara görünmeyerek Alissa’nın odasına çıkar. Odaya girdiğinde Alissa’nın ağladığını görür. Yanına gidip onunla konuşur. Alissa ona o adamla annesinin babasını aldattığını ve bunu dayısına söylememesini ister. Adeta yalvarır. Jerome Alissa’ya sarılır ve bu gördüklerini kimseye söylemeyeceğine söz verir.
Bu koruma duygusu ilerde büyük bir aşka dönüşecektir. Yaz bitince Jerome ve annesi Paris’e döner. Ama aradan çok geçmeden acil bir haber alıp Haver’e geri dönerler. Jerome’un yengesi evden kaçmıştır. Jerome Alissa’yı tekrar göreceği için çok heyecanlanır. Alissa’nın kilisede olduğunu öğrenince oraya doğru koşarak gider. Gittiğinde papaz vaaz veriyordur ve Alissa’yı ön sıralarda otururken görür. Papaz önce bütün sureyi okur; “Dar kapıdan girmeye çabalayın. Çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı büyük ve yol geniştir. Bu kapıdan girenler çoktur.
Askerde olduğu zamanların birinde Julietta’nın nişanlanacağı haberini alır ve Haver’a doğru yola çıkar. Alissa ile nasıl konuşağını düşünür. Julietta’nın nişan merasimi başlar. Jerome Alissa ile hala konuşmamıştır. Alissa Jerome’un yanına gider ve Julietta’nın ona karşı hislerinin olduğunu bunun bunun yanında kendisinin ondan iki yaş büyük olduğunu ve bu yüzden onunla daha iyi bir çift bulunacağını söyler.

Jerome bunları duyunca çok üzülür fakat Alissa’nın yaşamında tek kadın bulunacağını başka biriyle evlenmeyeceğini söyler. Bu konuşmaların olduğu esnada Julietta nişana dakikalar kala bilinmeyen bir nedenle bayılır. Böylelikle merasim ertelenir. Alissa Jerome’a derin duygular beslemesine rağmen her seferinde ayrı bir bahaneyle onun aşkına karşılık vermez. Bunun üzerine Jerome Alissa’ya bir mektup bırakır ve Haver’den ayrılır. Günler sonra Julietta nişanlanır.

Aradan seneler geçer ama Jerome artık Haver’e geri dönmez. Bunun yanı sıra Julietta da evlenmiştir. Bir gün dayısının vefat ettiği haberi Jerome’a ulaşır ve tekrar Haver’a dönmek zorunda kalır. Aliisa ile tekrar konuşmaya çekinir ama Alissa onu çok özlemiştir.

Duygularına karşılık vermese de Jerome’a çok aşıktır. Lakin hayat bir türlü onları bir araya getiremez. Jerome artık dayısının da öldüğünü, arada bahane edecek kimsenin kalmadığını, evlenmek için bir sorun olmadığını ona söyler ama Alissa bir kez daha kabul etmez.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button