Biyografi Kitapları

Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf PDF indir

Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf, pdf kitap bölümümüzde 2012 senesinde kaleme alınan Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf kitabını sizlerle paylaştık. Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf kitabının detayları..

Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf – Özeti

Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf

Çağdaş Sosyoloji “Kuramları Klasik Geleneğin Genişletilmesi” – Alison Wolf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2012
Eklenme: Şubat 20th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 200
Yazar: Alison Wolf, Ruth A. Wallace
270

İnsanlar genelde kuram okumaya pek hevesli değillerdir. Onu okullar, fabrikalar ve banliyöler ile seçimler, düğünler, grevler, oyunlar ve futbol maçlarından muteşekkil ‘gerçek dünya’nın üzerinde serbestçe yüzen bir bilmeceler öbeği gibi. yalnız birbirleri ile ilişkili soyut anlatımlar gibi görürler. Bu bir yanılgıdır.

Ûnlü iktisatçı Keynes’in isabetle soyledigi gibi; fikirler, dogru da olsa, yanlış da olsa, genelde zannedildiginden daha kuvvetlidir. Hatta gerçekte, dünveyaha ziyade bunlar aracılığıyla idare edilmektedir. lnsanlar bir çok eylemlerinin arkasında kuramların yattığını fark etmezler, ama boyledir. Neticede kimse entelektüel etkilerden muaf olamaz.

Bu zaviyeden bakıldığında sosyoloji kuramları da çalışma ve aile, güç, özgürlük ve otorite dünyası ile alakalı olmayan şekilsel, boş kutular içeren hayali bir dünya çapından oluşmaz. Aksine, bizim bu dünyayı hangi şekilde gördüğümüz, nasıl anladığımız ve açıkladığımız, bunun yanı sıra içinde nasıl hareket ettigimiz ve böylece. onun ne şekil aldığı ile yakında zamandan alakalıdir.

Sosyologlar ‘sosyoloji yaparken’. konularına soğuk ve zihinleri boş olarak yaklaşmazlar. Konuları ister bireylerin ölümle alakalı davranışları, ister günümüz toplumunun bütün gelişimi ve olabilecek geleceği olsun, incelemekte oldukları olaylara nesnel bir açıdan bakarlar. Somut verilerle çalışır ve elde ettikleri sonuçları sistemli bir biçimde ortaya koyarlar.

Bu kitap sosyoloji kuramını bugün uygulanmakta olduğu şekliyle tartışmakta ve çözümlemektedir: çalışmaları toplumsal kuramı en fazla etkileyen yazar ve sosyologların halen geçerli olan yaklaşımları ve çözümlemeleri üzerine odaklanmaktadır.

Metinde Marx, Parsons, Habermas, Giddens, Foucault, Gofíman, Smith, Dahrendorf, Coleman gibi önemli isimler etrafındaki tartışmalardan hareketle modern sosyoloji kuramının en temel bakış açılarını bulabileceksiniz.

Bir Alıntı

Bir insanın kendisi ile alakalı olarak ne olduğuna dair en derin duygusu -insanın cinsiyet kimliği- ilk kişiliğini ırk ayırımı veya ekonomik tabakalaşma ile ilgisi olmayan hususlardan alır.

Erkek kardeşler kendilerini kız kardeşleri gibi bireylerden değişikliklarına göre tanımlama yoluna gidecekler ve kız kardeşleri, kendilerini erkek kardeşleri gibi olan bireylerden değişikliklarına göre tanımlayacaklardır.

Her iki halde de, bir ailenin çocukları toplumsal bakımdan farklı olan bir başka ailenin çocukları ile aralarındaki temel farka bu açıdan (toplumsal düzey) bakmayacaklardır.

Kitlelerin afyonu din değil cinsiyettir… Bir adam, gününü kendisi üzerinde egemenlik sahibi olan bireylerin emirleri altında ezilerek geçirecek ve bu durumu toplumun hemen her düzeyinde yaşayacak; ama her akşam eve döndüğünde, kendisinin egemen olduğu bir ortama yeniden kavuşacaktır.

Ev dışında nereye giderse gitsin, kadınlar onun yetki gösterisini desteklemek için hazır bulunacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Ortadoğu’da Kanlı Bahar – Hüsnü Mahalli başlıklı kitabımızda Ortadoğu’da Kanlı Bahar ekitap indir, Ortadoğu’da Kanlı Bahar ekitap oku ve Ortadoğu’da Kanlı Bahar pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button