Tarih Kitapları

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı Pdf indir

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 400 sayfadan oluşan Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Hasan Demirhan tarafından kaleme alınan Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı kitabını 9786059996020 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı pdf oku indir.

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı pdf indir

1821 senesinde Aleksander İpsilantis’in öncülüğünde ve Filika Eterya’nın desteğiyle başlayan Yunan İsyanı ilk senelerında Avrupalı devletlerden destek görmedi.  Yunan İsyanı başladığında Avrupa’nın Büyük Güçleri Napolyon Savaşlarından sonra yapmış oldukları antlaşmalar ile bir denge sistemi oluşturmuşlardı. Bu sistemin kurucusu olan Metternich, Avrupa’daki hiçbir liberal düşünceli isyanın desteklenmemesi ve imparatorlukların muhafaza edilmesi prensibini diğer devletlere de kabul ettirmişti. Lakin bu süreç İngiltere’de kuvvetli bir Helen hayranı George Canning’in, İngiltere Dışişleri Bakanı olmasıyla birlikte değişti ve Yunanlı isyancılar İngiliz desteğine kavuştular. Bu gelişme yüzsenelerdır Panislavizm düşüncesi ile Balkanlara yönelik politikalar geliştiren Rusya’yı, Akdeniz’de var olmak isteyen Fransa’yı, bir çok azınlığı bünyesinde barındıran ve milliyetçi isyanlardan çok korkan Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nu harekete geçirdi. Elbette ki ilk destek hareketleri devletler tarafından değil, politikacıların desteklediği sivil dernekler ve Yunanseverlerin kurduğu komitelerle gerçekleşti. Lakin ilerleyen zamanda  Büyük Güçler isyan sürecine siyasi ve askeri olarak da müdahale edeceklerdi.
 
Büyük Güçlerin müdahaleleri aracılığıyla plansız, başıbozuk ve tamamen yerel önderlerin yağma maksadıyla başlattıkları Yunan İsyanı da sonuca ulaşacaktı. Büyük Güçlerin gölgesinde varlık kazanan Yunanistan ise, garantörlerinin etkisinden hiçbir biçimde kurtulamayacak ve dünden bugüne onlara bağımlı olarak yaşayacaktı…

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı kitap özeti

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı pdf oku

Büyük Güçlerin Gölgesinde Yunan İsyanı Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button