Edebiyat Kitapları

Bitik Adam – Thomas Bernhard PDF indir

Bitik Adam – Thomas Bernhard, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Bitik Adam – Thomas Bernhard kitabını sizlerle paylaştık. Bitik Adam – Thomas Bernhard kitabının detayları..

Bitik Adam – Thomas Bernhard – Özeti

Bitik Adam  –  Thomas Bernhard

Bitik Adam – Thomas Bernhard

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Haziran 13th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 145
Yazar: Thomas Bernhard
178

“Onu çeken, bireylerin mutsuzlukları içindeki halleriydi, bireylerin kendileri değildi, mutsuzluklarıydı ve insanın olduğu her yerde buna rastlıyordu, diye düşündüm, insankolikti o, çünkü mutsuzluk özlemi çekiyordu. İnsan mutsuzluktur, dedi hep, diye düşündüm, yalnızca budala olan bunu aksini savunur. Doğmak mutsuzluktur, dedi, yaşadığımız sürece de bu mutsuzluğu sürdürürüz, bir tek ölüm kesip atar bunu. Bu, hep mutsusuz demek değildir, mutsuzluk yoluyla mutlu olabiliriz, dedi, diye düşündüm.”

Thomas Bernhard’ın son dönem romanlarından Bitik Adam, “dahi” Glenn Gould, Goldberg Varyasyonları, piyano başında gelen ölüm ve intihar ekseninde sürülen bir iz: “Bitik adam” Wertheimer”in mutsuzluk coğrafyasında, Bernhard anlatımı eşliğinde insanın koyu karanlıklarıyla yüzleşme çağrısı.

homas Bernhard, zaman ilişkin gerçekliklerin ötesinde bir saydamlık.

Özet

Mozarteum isimli üniversitede (Mozarteum Üniversitesi Thomas Bernhard’ın gittiği üniversitenin adıdır.) ve sonrasında Horowitz kursunda öğrenim gören üç piyano virtüözü (Thomas Bernhard birkaç yıl müzik eğitimi almıştır.) ekseninde, hırs, kıskançlık, ölüm gibi konuları konu alıyor.

Bu üç arkadaştan en zeki ve başarılı olanı Glenn Gould’dur. (Gerçek bir kişidir ve piyano virtüözüdür aslında; ama Bernhard ile hiç tanışmamış.) Gloud’u ilk kez piyano çalarken gördüklerinde yine piyano virtüözü olma heveslisi olan Wertheimer o anda umutsuzluğa kapılır ve hevesi kırılır.

Çünkü Mozarteum’un Gloud’dan sonra en kabiliyetlisidir ve dünya çapında bir piyano virtüözü olabilir aslında; ama asla onun dehasına erişemeyecektir.

Wertheimer yıkılır ve anlatıcımız olan yazar da soğukkanlı bir biçimde yenilgiyi kabul eder. İlerleyen zamanlarda yazarın dostları olan Glenn eceliyle ölür, Wertheimer ise intihar ederek yaşamına son verir.

İşte yazar bir lokantada otururken bunları düşünüyor ve bizlere anlatıyor. Bizler de düşünmekten hoşlandığını ifade eden Thomas Bernhard’ın beyin dalgalarından bu dostların başlarından geçenleri okuyoruz.

Thomas Bernhard’ın yazdıkları, hipnotize edici ve bir insanın beyninden geçen düşüncelerin kendisi kadar bi hayli hızlı.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button