DGS Kitapları

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu PDF indir

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu, pdf kitap bölümümüzde Şubat 2016 senesinde kaleme alınan Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu kitabını sizlerle paylaştık. Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu kitabının detayları..

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Özeti

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Şubat 2016
Eklenme: Şubat 5th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 325
Yazar: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
1.298

Genç bir doktorun Abdülhamid devrinde Paris’e kaçışı, aşk yüzünden hastalanması, gurbette geçen yoksul yaşamı. Ve bu hayat etrafında Jön Türkler’in sürgündeki ilişkileri, II.Abdülhamid istibdatına karşı yürütülen muhalefet, iç çekişmeler, çıkar çatışmaları, bölünmeler vb. anlatılır.

Otobiyografik özellikler taşıyan bu roman, bir anlamda Paris’e ve Parisliye bir hicviye niteliğini de barındırır.

Kısa Özeti

Doktor Hikmet, İzmir’e sürgün edilmiş bir doktordur. Çok fazla kitap okuyan kültürlü bir şahıstır.

Doktor Hikmet çok okuyup gitmediği bir çok yer ile ilgili bilgi sahibi olmasına rağmen bir türlü seyahate çıkamamakta, kendisini bir tutuklu gibi hissetmektedir. Lakin cesaretini bir gün toplamış ve bir vapura binmiştir.

Vapura biletsiz binen Doktor Hikmet ile ilgili herkes bir şeyler söyler. Kimisi onun Jöntürk olduğunu da iddia eder. Vapur içinde Batı Doğu tartışması çıkar. Vapur Paris Limanı’na varır.

Burada Doktor Hikmet, 10 senedir Paris’te yaşayan Ragıp Bey ile tanışır. Ragıp Bey onun gönüllü rehberi ve yardımcısı olur. Ama Doktor Hikmet, yazılardan okuduğu Paris ile yaşadıkları içinde farklar olduğunu görür ve memleketini özler.

Dr. Hikmet burada Fransız kızı Arlette’ye âşık olur. Lakin kendi de verem olur. Babasından gelen para da kesilince iyice yoksulluğa düşer. Arlette’nin de nedensiz gidişi kendini büsbütün yıkar ve Paris’te ölür. Cesedi genel mezarlığa gömülür.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button