Edebiyat Kitapları

Bir Son Duygusu – Julian Barnes PDF indir

Bir Son Duygusu – Julian Barnes, pdf kitap bölümümüzde 2021 senesinde kaleme alınan Bir Son Duygusu – Julian Barnes kitabını sizlerle paylaştık. Bir Son Duygusu – Julian Barnes kitabının detayları..

Bir Son Duygusu – Julian Barnes – Özeti

Bir Son Duygusu – Julian Barnes

Bir Son Duygusu – Julian Barnes

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2021
Eklenme: Eylül 5th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 77
Yazar: Julian Barnes
40

Julian Barnesın son romanı Bir Son Duygusu, yazarın önceki birkaç yapıtında da görüldüğü üzere, Barnesın yazarlığının gitgide başat öğesi haline gelmiş olan anımsama yoluyla yaşamı irdeleme izleğinin çarpıcı bir açılımıyla başlıyor. Hikâyenin ana kahramanı Tony Webster, kırk yıl önce yaşadığı bazı hadiseleri anımsar ve onları zihninde gelişigüzel bir sıraya dizer.

Ne var ki, ilk etapta sıradan bir şeymiş gibi görünen bu anımsama edimi, Tony Websterin kendisine bir günce bırakıldığını öğrenmesiyle birlikte, kahramanın yaşamını durmadan sorguladığı ve sonunda kendi kişiliğine ilişkin son derece karamsar sonuçlara varacağı acımasız bir kimlik arayışına dönüşecektir.

Emekli bir tarihçi olan ve şimdi pek etliye sütlüye karışmadan, yaşamını tek başına sürdüren Tony Webster, geçmişinde bir kez evlenip boşanmıştır; Susie adında, iyi anlaşmaya vardığını dile getirdiği yetişkin bir kızı mevcuttur. Günün birinde, bir avukattan aldığı bir e-postayla, kırk yıl önceki kız arkadaşı Veronica Fordun annesinin ona vasiyetinde bir günce bırakmış olduğunu öğrenir ve çok şaşırır.

Özet

Kahranımız Tony Webster’in hikâyesi. Okul yaşamından başlıyor ve sevgili ,evlilik, aile ilişkilerini anlatıyor. 40 yıl sonra eline geçen mektup ile eski anılarının peşine düşüyor. Geçmişe dönerek yaşamını, ilişkilerini en önemlisi kendini sorgulayarak yaşamın anlamını arıyor.

Tony, yaşamın merkezi olmadığını, dünyanın onun etrafında dönmediğini anlıyor ama artık iş işten fazlatan geçmiş.

Güncenin gerçek sahibiyse kırk yıl önce birlikte aynı okula gittiği, bir çok yaşantıyı ve düşüncesi paylaştığı ama ne yazık ki sonunda, kız arkadaşı Veronicayı elinden alıp sonra da beklenmedik bir biçimde sahneden çekilmiş olan Adrian Finndir. Aralarında geçen olumsuzluklara karşın, zekâsına ve yaşamı derinlemesine kavrayışına büyük hayranlık duyduğunu dile getirdiği ve evet, artık sahnede olmayan Adrian FinnTony Webster, kendisine ait olduğunu ileri sürdüği bu günceyi, Veronicanın kendisinden ister fakat Veronica, onun bu isteğini yerine getirmeye yanaşmaz.

Birkaç kez buluşurlar ve her buluşmalarında, Veronicanın keskin kelimelerinin yüzünde patladığını hisseder: Anlamıyorsun işte.

Hiçbir zaman anlamadın ve asla da anlamayacaksın!

Tony Websterın bir türlü anlayamadığı şey nedir?

Tonynin hayatla ne alıp veremediği mevcuttur?

Yoksa, öyküsünün sonunda acı bir biçimde düşündüğü gibi, her yerde kargaşa mı mevcuttur?

Julian Barnesa Anglosakson dünyasının Nobeli sayılan The Man Booker 2011 Ödülünü kazandırmış olan ve artık çok iyi tanıdığımız ironi anlayışının damgasını taşıyan Bir Son Duygusu, belleğin sonsuz değişkenliği, geçmişi yeniden inşa etmek adı verilen o devasa insanî tutku ve her şeyden önce de, yaşamın anlamı üzerine kaleme alınmış incelikli, sorgulayıcı bir ustalık romanı.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Adamın Savaşı – John Scalzi başlıklı kitabımızda Yaşlı Adamın Savaşı, Yaşlı Adamın Savaşı ekitap indir ve Yaşlı Adamın Savaşı ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button