Biyografi Kitapları

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç PDF indir

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç kitabını sizlerle paylaştık. Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç kitabının detayları..

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç – Özeti

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek – Ayfer Tunç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Aralık 23rd, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 142
Yazar: Ayfer Tunç
358

Ayfer Tunç’un oldukça büyük beğeni alan kitabı Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek,

2003 senesinde altı Balkan ülkesi içinde tertip edilen yarışmada Balkanika ödülüne değer görülmüş, Tunç, bu ödülü alan ilk Türk ve kadın yazar olmuştu. Bu kitap, alt başlığından da anlaşılacağı gibi, 70’lerin Türkiye’sinin bir portresini çiziyor.

Yazar, bir kuşağın bütün detaylarını ve yaşam şekillerini aktarabilmek maksadıyla başlamış çalışmaya. Bunu yaparken, kendi anılarından yararlanma yoluna gitmiş. Böylelikle 70’lerin Türkiye’si titiz, usta bir öykücünün kaleminden, yalın, abartısız bir bellek çalışması olarak ortaya çıkmış.

Kitap, 7’den 70’e bütün okurlar aracılığıyla kâh gülümsenerek, kâh gözyaşları içinde okunacak, ama kesinlikle unutulmaz tatlar bırakacak. Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek’in bu yeni baskısı, yeni resimlerle hazırlandı.

Milletçe tevazu sahibiydik ve halen de sahibiz. Tevazunun yanında utanma vardı, ayıp vardı, içtenyet çok daha netdi. Mahallede cenazesi olan evde günlerce yemek pişmez, komşular sırayla yemek taşırdı. Hatta vefat edenin kırkı çıkana kadar o evde televizyon açılmaz, müzik sesi duyulmaz ve merhum evini ziyaret eder düşüncesi ile bir odanın ışığı sürekli olarak açık bırakılırdı. Düğünlerde de keza aynı idi davranışlar, komşular düğün yemeği hazırlar, birlikte çehiz yıkanır, sergilenir ve gelin evine yerleştirilirdi.

Tüm bunlar imece usulü yapılırken halen nedenini bulamadığım icraatların sahibi anneme neden öyle söylerdin diye sorduğumda kızım ayıptı diyerek kendisinin bile tam açıklayamadığı değişik fanteziler de yok değildi aslında.

Misal verilecek olursa, ailece bir komşuya ziyarete gittiysek, ikramın ikincisi teklif edildiğinde teşekkür edip geri çevirmek ( evde karnımızı annem doyurdu aç değiliz algısı yaratmak ki bu yaşa geldim yine ziyaretlerimde çok canım çekse de ikramın ikincisini reddederim.

O dönemler yalnızca TRT1 vardı bir yıl sonra da TRT2 yayın yaşamına başladı. Annemler dışarı çıkıp oynamamıza izin vermedikleri için televizyon ablam ve benim için en büyük eğlence aracıydı diyebilirim. Her ne kadar Beraber ve Solo Şarkılar gibi bize göre gereksiz can sıkıcı programlar olsa da biz yine de hiçbir yayını kaçırmamaya özen gösteriyorduk. Çok fazla seçme hakkına sahip olamadığımız için de bize sunulanla yetiniyorduk. Birkaç sene sonra özel kanalların açılması ile nihayet daha fazla seçim hakkına sahip olabilmiştik.

70’li senelerın “sosyolojik panoraması” olan kitap; dönemin müzik zevkine, bayram geleneklerine , eğitim sistemine, radyo ve televizyon yayıncılığına, erkek ve kadın modasına, aşk ilişkilerine değiniyor

 

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button