Biyografi Kitapları

Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk PDF indir

Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk, pdf kitap bölümümüzde 2004 senesinde kaleme alınan Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk kitabını sizlerle paylaştık. Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk kitabının detayları..

Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk – Özeti

Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk

Bir İmparatorluk Çökerken – Cahit Uçuk

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2004
Eklenme: Eylül 28th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 504
Yazar: Cahit Uçuk
1.042

Cahit Uçuk, anılarında, Selanik ve İstanbul’un ahşap konaklarındaki görkemli yaşamı, işgal senelerını, ülkeyi kaplayan kara bulutların içinden yeni bir devlet kurmaya çalışan idealist bireylerin çabalarını ve unutulmuşluğu anlatıyor. Artık çarpıtılmaya yüz tutan yakın tarihimizin birinci elden tanıklığı.

Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın yazarlarından birisi olan ve 60. yazı yılını kutlayan, Cahit Uçuk’un anılarında anlattığı yalnızca onun değil, hepimizin geçmişi…

Bu kitap bir roman veya bir belgesel değildir. Sadece benim yaşadıklarımın, belleğimde nakışlanmış anılandır. Ve yaşamım boyunca bütün sevdiklerimden dinlediklerimdir.

Romancı kalemimden belki biraz duygusalca yazılışıdır.Belirtilen tarihlerde yanılmalarım olabilir. Nedeni, aşağı yukarı hepsinin bazı belgeler dışında çocukluğumda merakla, heyecanla dinlediklerimden oluşmasıdır.Üstelik o günleri yaşayan sevdiklerimin hiçbiri artık hayatta değiller ki.

Bazı konuları onlara sorma imkânı ne yazık ki yok…Ailemin geçmişine meraklı, duygusal bir çocuktum. Geçmişimizi, köklerimizi, soyumuzu sopumuzu öğrenmek isterdim. Ailemden süzüle süzüle bana neler geldiğinin merakı içindeydim.Ve sorardım. Onlar; annem babam, amcam, dadım ve daha sonları büyükannem, bana gerçekleri en düz ve en kesin çizgileriyle anlatırlarken, hayalim çalışmaya başlardı.

Anlatılanları, pek azı kalmış sandık eşyalarıyla, evimizin kullanılan eşyalarıyla birleştirmeye başlardım. Yayvan ağızlı porselen kahve fincanı, annemin belki de satmaya kıyamadığı bir takısı, anlatılan geçmişin içinden bana seslenirdi.Annemin, kenarları belki de altındı bilmiyorum pırıl pırıl sarmaşık yapraklarıyla çevrili ayna tabanlı iki bardağı, yine kristal ve altın yaldızla yol yol süslü gelinlik sürahisi, ilk alındığı zamanlar son derece zarif ve kıymetli bir takım imiş.

Bu gün vitrinimde duran bu 110 yıllık sürahi takımının değeri bence ölçüsüzdür ama yaşam uzunluğuyla gerçek bir antika olmuştur. O vakitlerdan bu zamanlara kalan buna benzer büyüklü ufaklü eşyalar,başımın içinde masal masal yaşayan anılarım, yaşadıkları devrin gerçek, fakat konuşmayan şahitleridir.

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button