Biyografi Kitapları

Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger PDF indir

Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger kitabını sizlerle paylaştık. Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger kitabının detayları..

Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger – Özeti

Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger

Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Mayıs 6th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 234
Yazar: John Berger
760

Bir Fotoğrafı Anlamak, Geoff Dyer’ın hazırladığı bu derleme fotoğrafa özel bir edisyon olarak tasarlandığı için Berger’ın önceki kitaplarından bölümler de içeriyor.

Yanı sıra, sergiler için yahut kataloglara sunuş yahut son söz olarak yazılmış ama herhangi bir kitabında yer almamış metinler var aralarında.

Berger okumaktan aldığınız zevkin bunlarda da süreceğini düşünüyoruz.

Berger’in fotoğraf üzerine yazıları, onun düşünmeye verdiği dikkat ve özeni çok iyi ispatlıyor.

Berger’in fotoğraf üzerine yazıları, onun düşünmeye verdiği dikkat ve özeni çok iyi ispatlıyor.

Yazılarını okumaktan bu kadar zevk almamızın bir nedeni olmalı: Düşünce onun için asla bir jest, kibir veya entelektüel bir egzersiz değil.

Küçük bir çocukken içgüdüsel bir merakla bakmanın yetişkin disiplinine kavuşmuş hali adeta. Kendini baktığı nesneyle içtenlikle ve şefkatle özdeşleştirmesinden gelen, bizleri de içine çeken bir hakikat. İkincisi, Berger’ın yalın bir biçimde tanımladığı o estetik ölçüt:

“Bu eser bireylerin toplumsal haklarını öğrenmelerine ve haklarını talep etmelerine katkıda yer alıyor mu, onları buna teşvik ediyor mu?”

Bir özelliği daha var bu yazıların: İnceleme Berger için hiç bir zaman yalnızca bir eleştiri ve sorgulama değil, her zaman fotoğrafa ait görünür veya görünmez bir hikâye anlatıyor bize.

Aynı zamanda bir hikâye anlatıcısı o.

Bir önceki yazımız olan Görme Biçimleri – John Berger başlıklı kitabımızda Görme Biçimleri epub indir, Görme Biçimleri epub oku ve Görme Biçimleri pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button