Biyografi Kitapları

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud PDF indir

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud kitabını sizlerle paylaştık. Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud kitabının detayları..

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud – Özeti

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi (Kurt Adam Vakası) – Sigmund Freud

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Haziran 26th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 155
Yazar: Sigmund Freud
839

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi , Burada anlatacağım çocukluk nevrozu, hastalığın üzerinden 15 sene geçtikten sonra ele alınmaktadır. Bunun avantajları olduğu gibi, dezavantajları da var.

Nevrotik çocuk üzerinde yapılacak bir analizin daha güvenilir olduğunu düşünürüz ama bu içerik olarak pek de zengin olmaz, çocuğa gerektiğinden fazla sözcük ve düşünceyle yardımcı olmak zorunda kalırız ve buna karşın bilincin en derin katmanlarına inmek olabilecek olmayabilir.

Tinsel olgunluğa erişmiş bir yetişkin, çocukken geçirdiği bir hastalığı kendi anıları ışığında analiz ederken, bu tür kısıtlamalar söz konusu değildir ama burada da geçmiş hadiseleri geriye dönük olarak sonradan hatırlamanın çarpıtmalara ve eklemelere, yeniden yazmalara neden bulunacağı açıktır.

Belki de ilk durumda daha ikna edici sonuçlara ulaşırken, ikincisinde analizimiz daha öğretici olacaktır.”

Kurt Adam vaka öyküsü, hiç şüphesiz Freud’un ele aldığı en önemli ve en ayrıntılı vaka öykülerinden biri olma özelliğini taşır. Genç ve zengin bir Rus olan hasta, 18 yaşından bu yana duyduğu hastalıklar sebebiyle Freud’a gelir.

1910-1914 senelerı içinde süren tedavinin sonrasında Freud vakayı kaleme alır fakat bir süre yayımlamaz. Daha önce ele aldığı Küçük Hans’ın at fobisiyle, genç adamın kurt fobisi Freud için karşı karşıya geldirılabilir niteliktedir.

Vaka öyküsünün Freud için asıl önemi ise, çocuk cinselliğinin varlığına yönelik duyulan kuşkuları bertaraf etmesi, böylece kuşku sahipleri Adler ve Jung’u eleştirmek için Freud’a sağlam ispatlar sunmuş olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button