DGS Kitapları

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola PDF indir

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola, pdf kitap bölümümüzde 1996 senesinde kaleme alınan Bir Aşk Sayfası – Emile Zola kitabını sizlerle paylaştık. Bir Aşk Sayfası – Emile Zola kitabının detayları..

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola – Özeti

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola

Bir Aşk Sayfası – Emile Zola

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
1996
Eklenme: Ekim 13th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 319
Yazar: Emile Zola
1.930

 

Zola, Bir Aşk Sayfası naturalizmin kılı kırk yaran betimleyiciliğinden fazla romantizmin enginliğini insan hassasğının en derinlerine sokularak kuruyor romanını. Yeri sarsılmaz bir klasik. Okurların ellerinden bırakamayacağına inanıyoruz. Roman dizimizde Zola’nın önemli yapıtları yer aldı. Kalanların içinde Bir Aşk Sayfası sıralamamızın başlarında geliyordu.

Helene aileleri karşı çıksa da  sevdiği adamla evlenmiş ve ardından hayat arkadaşını kaybetmiş, ondan geriye Jeanne adında bir kız çocuğu kalmış, Paris’te yaşayan dul bir kadındır. Bir gün kızı  nöbet geçirirken Helene ne yapacağını şaşırır. Kimseyi tanımadığı için nereye gideceğini bilmeden afallamış bir biçimde gece yarısı kendisini sokağa atar  ve  yan komşusu olan konut sahibinin kapısını çalar. Acil bir doktor gerektiğini,kızının hasta olduğunu söyler. Hizmetçiden ev sahinin doktor olduğunu öğrenir.

Doktor yatağından apar topar kalkıp sabaha kadar Helene’nin kızının başında kalır.Neyse ki kız iyileşir. Helene başta çekinse de doktor Henri Deberle’ye  teşekkür etmek için kızı Jeanne ile evlerine gider. Helene’ni  Madam Juliette  Deberle ile karşılar. Henri evlidir  ve bir çocuğu mevcuttur.

Her salı Rahip Jouve ve kardeşi Mösyö Rambaud Helene’i ziyaret eder.Yine bir salı günü ziyaretinde Rahip Jouve, yoksul bir kadının yardıma ihtiyaç olduğunu söyler ve Helene’i Fetu anneye gönderir. Oraya gittiğinde Henri’nin, Fetu anneyi tedavi ettiğini görür. Yardıma muhtaç olan insanları tedavi eden bir doktordur.Her gittiğinde doktoru orada bulur.Böylelikle  Fetu anne iyileşene kadar her gün gider.Her  gittiğinde Henri ile biraz daha yakınlaşır.

Juliette, kocasının isteği üzerine Jeanne’nin temiz havaya ihtiyacı olduğu için her gün bahçeye gelmesi için ikna eder. Henri her iş çıkışı geldiğinde Helene evine gider. Bu duruma bozulan Juliette kocasının gelmesi durumunda Helene’in kalkmasını istemez.Her gün bahçede Oturup sohbet ederler. Ve Henri’ye karşı  duygular besleyen Helene bunu kendine yakıştırmaz ama bakışmalar devam eder. Juliette çok konuşmayı seven, lükse düşkün bir kadındır.

Şaşalı bir hayat seven Juliette gözünün önündeki aşkı görmez. Henri, Helene gibi bakışlarla yetinmez ve karısının gerçekleştirdiği bir baloda aşkını itiraf eder. Helene bunu kabul etmez ve artık Deberle’nin konağına uğramaz. Rahp Jouve, kardeşi Rambaud’un onunla evlenmek istediğini, dul bir kadın olarak yaşamanın zor olduğunu söylese de Helene bunu kabul etmez.

Bir gün Henri duygularına gem vuramaz ve Helene’in kapısını çalar. Ve Helene’i ağlarken bulur, kızı yine hastanmıştır. Kızı ölümle cebelleşirken Henri bütün olanakları kullanıp kızını kurtarır. Olayın sevinciyle Helene kendini tutamayıp ona aşık olduğunu söyler.

Deberle konağında bir davette Helene, Juliette’nin  sevgilisiyle konuşmasına şahit olur. Juliette, Henri’yi aldatmıştır.Helene Juliette’nin  nerede buluşacağını öğrenir. Adam Fetu annenin üst katında bir oda döşeyip Juliette ile orada bir araya geleceklardır.Bu tesadüf üzerine Helene,  Henri’ye ” Karın seni aldatıyor” diye isimsiz bir mektup gönderir. Juliette aşığıyla buluştuğunda Helene onları alt katta dinliyordu.

Henri!nin gelmesine dakikalar kala dayanamayıp Juliette’ye kocasının geleceğini hızlı gitmelerini söyleyip  arka merdivenlerden gönderir. Henri geldiğinde  bunu yazanın  Helene olduğunu anlar ve romantik bir ortam görünce bunu bir randevu sanır. Helene durumu açıklayamadığından bir şey söyleyemez. İkisi artık duygularına gem vuramaz ve birlikte olurlar.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button