Biyografi Kitapları

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran PDF indir

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran, pdf kitap bölümümüzde 2011 senesinde kaleme alınan Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran kitabını sizlerle paylaştık. Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran kitabının detayları..

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran – Özeti

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) – V. S. Ramachandran

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2011
Eklenme: Temmuz 27th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 329
Yazar: V. S. Ramachandran
255

Beyindeki Hayaletler (İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru) kitabında, 12 adet vaka öyküsü var, Ramachandran bu vakalar üzerinden beyni anlatarak bizi beynimizin gizemleriyle tanıştırıyor.Her vakasını merakla okuyacağınız, her birinden fazla şey öğreneceğiniz. O kadar müthiş ki! Nöropsikoloji’ye, Nöroloji’ye ilgisi olan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Omzunun üzerinden arkaya bakıp da kökeni ile ilgili sorular soran, bu kılsız ve çocuksu primatta kesinlikle enteresan bir şey var. Daha da enteresanı, beynin başka beyinlerin nasıl çalıştığını keşfetmesi değil yalnızca, bunun yanı sıra kendi varlığıyla alakalı sorular da sormasıdır: Ben kimim? Ölümden sonra ne oluyor? Zihnimin kökeni beynimdeki sinir hücreleri mi? Eğer böyleyse, özgür iradenin amacı ne? İşte nörolojiyi büyüleyici yapan, bu soruların -beyin adeta kendini anlamak için mücadele etmektedir- özgün ve kendini yineleyen niteliğidir.

İki yüzsenedir süren araştırmalara rağmen,

Yüzleri nasıl tanırız?

Niçin ağlarız?

Neden güleriz?

Rüya görürüz?

Veya müzik ve sanattan zevk alırız? gibi insan zihni hususundaki en temel sorulara yanıt veremiyoruz.

Çok daha büyük bir soru olan “Bilinç nedir?”in de hâlâ bir yanıtı yok. Ne var ki yeni deneysel yaklaşımlar ve görüntüleme metotlarınin gelişimiyle birlikte insan beynine dair anlayışımız da ağır ağır değişmekte.

Sinirbilimin Sherlock Holmes’u V. S. Ramachandran’ın bu kitabı, bir çok nöroloji hastasının gerçek yaşam öykülerinden oluşuyor.

Ramachandran; hayalet uzuvlar, beden imgesi ve benliğin aldatıcı doğasına dair eldeki verilerin dan söz ettiği bu kitabının her bölümünde okuru şaşırtıyor, ve birbirinden enteresan vakalar üzerinden insan doğası ve zihninin bizden sakladığı bazı yönlerini aydınlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Harika Fikri (İnsanlığı Değiştiren 50 Müthiş Fikir) – John Farndon başlıklı kitabımızda Dünyanın En Harika Fikri (İnsanlığı Değiştiren 50 Müthiş Fikir), Dünyanın En Harika Fikri (İnsanlığı Değiştiren 50 Müthiş Fikir) Docplayer ve Dünyanın En Harika Fikri (İnsanlığı Değiştiren 50 Müthiş Fikir) ekitap indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button