Ekonomi Kitapları

Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel PDF indir

Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel, pdf kitap bölümümüzde 2014 senesinde kaleme alınan Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel kitabını sizlerle paylaştık. Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel kitabının detayları..

Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel – Özeti

Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan –  M. Metin Adıgüzel

Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2014
Eklenme: Nisan 6th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 304
Yazar: M. Metin Adıgüzel
251

İnsan özgür olarak dünyaya gelir. Her bebek tüm kötülüklerden uzak, saf, temiz ve özgür bir ruh ile doğar. Büyüdükçe aile, çevre, okul, yönetim, beşeri hukuk ilkeleri, din adamları, kanat önderleri, korku, şöhret istenci, şartlanmalar, gelenekler, moda, magazin, endüstriyel hale gelmiş spor ve sanatlar, zulme ayakkabı yapılan teknolojiler, çıkarcı medya, batı dünyasından gelen ikiyüzlü pozitivist ve hümanist düşünceler vb. sonucu özgürlüğünü farkında olmadan sıra sıra kaybeder.

Milim milim eşekleştirilir ve düşünme, sorgulama, analiz etme gibi ihtiyaçlar duymayan putperest bir köle haline getirilir. Daha ileri safhalarda ise köleliğine ve kendisini sömüren efendilerine o kadar âşık olur ki kendi köleliğinin bekçiliğini bizzat kendisi yapar hale gelir. Bu tablo temiz akıl sahipleri için dehşet verici bir durumdur.

Özgürlüğün görülmediği birey zalim bireydir. Aynı biçimde özgürlüğün görülmediği toplum zalim toplumdur. Çünkü özgürlük kavramı adalet kavramı ile iç içedir. Adalet yoksa özgürlük de yoktur.

Bu gün tüm dünya bir bütün halinde özgürlüğü kaybetmiştir. Bir ilmin ortasından başlanarak âlim olunamayacağına göre, özgürleşmek için özgürlük ilminin en başından, İbrahim’in (a.s) varlığı sorguladığı noktadan başlamak lazımdır.

Özet

Hem sömürenler hem de sömürülenler aracılığıyla genel kabul görmüş fakat kayıt altına alınmamış bir kaide mevcuttur; efendiler dünyanın sahibi, köleler ise uşaktırlar. Dolayısıyla uşak konut sahibine, kendisini evine aldığı için minnet duymalı ve mahcup olmalıdır.

Tarih kitapları barış senelerını birkaç cümleyle bitirirken, savaş senelerı tomar tomar kâğıt ister. Sayısız savaşın sebebi açgözlülük, yağmacılık, köle elde etmek,saldırgan içgüdüler, milliyetçilik, pagan inançlar ve hayvani isteklerken sayılabilir savaşın sebebi zulme başkaldırı ve özgürlük talebi olabilmektedir.

İnsan, tabiatı gereği kimsenin emrinde bulunmak istemediği halde yaşadığı çağdan ve toplumdan bağımsız olarak zayıf bir tarafı da mevcuttur. Bu zayıf tarafı onu sürekli olarak maddeciliğe, basmakalıp düşüncelere ve gücün kulu olmaya zorlar.

Anlaşılmaz bir çelişki olarak insan bunun yanı sıra sınırsızca sahip olma istenciyle de doludur. Mülkün, gücün, yaşayan ve ölen her şeyin ve herkesin sahibi olma isteği insanın vahşi tarafını oluşturur.

Bu gayri insani alanda zevk için avcılık yapmak gibi vicdan ile açıklanamayacak, eziyetde abartıya varan eylemler görülür. İnsanı diğer varlıklardan ayıran yegane özellik ise düşüncedir ve bu düşünce hem adaleti hem zulmeti tercih etme kabiliyetine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Dikkat Tacirleri – Tim Wu başlıklı kitabımızda Dikkat Tacirleri ekitap indir, Dikkat Tacirleri ekitap oku ve Dikkat Tacirleri pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button