Edebiyat Kitapları

Batı-Doğu Divanı Pdf indir

Batı-Doğu Divanı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Batı-Doğu Divanı kitabı 208 olarak çıkarılmıştır. Johann Wolfgang Goethe tarafından kaleme alınan Batı-Doğu Divanı isimli kitap 9786056864551 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Batı-Doğu Divanı kitabını 19.02.2021 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Batı-Doğu Divanı pdf oku indir.

Batı-Doğu Divanı pdf indir

“Batı-Doğu Divanı”, Goethe’nin, çalışmalarına 1814’de İranlı şair Hâfız’ın “Divanı”nı Hammer çevirisinden okumasıyla başlamış sayılmaktadır. Bu çeviriyle önünde açılan Müslüman Şark dünyasını Batı’nın orientalistik (Şarkiyat) incelemeleriyla temellendirmiştir. Bunun yanı sıra Alman edebiyat dünyası da başta Herder olmak üzere kendisini dünya insanlık tarihine açılmak gibi bir ufuk genişletmesine hazırlamıştı.
 
Hâfız divanının Goethe’de uyandırdığı Şark’a açılma hevesi, o sıralarda kendisi için bıktırıcı, sıkıcı bir ruh atmosferi yaratan Fransız-Alman çekişmesinden kaynaklanmıştır. Söz konusu eser bir anlamda bir “kaçış”tır. Sebep olan savaş havası da Goethe’nin denge ve huzur arayan tabiatına terstir çünkü. Eser, Goethe’nin Hâfız divanından kaynaklı Şark ve İslam algılayışını dile getirmesinin bunun yanında Avrupa kültürünün temelleri olarak anılan Antik Roma-Yunan mitolojisinden yansımalar da kendini arada bir hissettirir. Eserin başlığında ve Doğu kelimesinin önünde Batı’nın yer alması bence her şeye rağmen önemsenecek bir özelliktir.
 
Gürsel Aytaç

Batı-Doğu Divanı kitap özeti

Batı-Doğu Divanı pdf oku

Batı-Doğu Divanı Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button