Edebiyat Kitapları

Az – Hakan Günday PDF indir

Az – Hakan Günday, pdf kitap bölümümüzde 2012 senesinde kaleme alınan Az – Hakan Günday kitabını sizlerle paylaştık. Az – Hakan Günday kitabının detayları..

Az – Hakan Günday – Özeti

Az – Hakan Günday

Az – Hakan Günday

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2012
Eklenme: Temmuz 5th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 348
Yazar: Hakan Günday
134

Altı yaşındaydı ve altı yaşında ölecekti. Korkudan titriyor, gözlerini böcekten ayıramıyordu. Ay çekirdeği tarlası kadar bir tavana bakıyor ama yalnızca onu görüyordu. Ay çekirdeği kadar bir böcek.

 

Sivri ayaklarının etrafındaki tüyleri paça gibi duran, antenlerinin inceliği kirpik kadar olan bir böcek. Bir böcek resmi kadar hareketsiz gövdesiyle, koyu bir loşluğun koyu griye boyadığı betonda simsiyah bir leke. Küçük kızın korkudan sulanmış gözleriyle aynı renkte.

 

Küçük bir kelime, büyük bir roman. Diyebilirsin ki, bir insanı, fotoğraflarından ve ile ilgiliki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin? Haklısın. Belki de çok az…

 

Az’da hadiseleri adeta bir hortumun içine atılmışız gibi, bizi çekip içine alıyor. ülkemizin doğusundaki olaylar ile başlıyor olaylar. Töre cinayetleri, tarikatlar ve çocuk gelinlerin göbeğinde açıyoruz gözlerimizi. Henüz 11 yaşında Derda” bir gün okuldan annesi aracılığıyla, geriye dönmemek üzere alınıyor ve macera başlıyor. Bundan sonra hadiseleri sorarsanız? Hepsini Kitap da bulacaksınız.

 

O zaman şöyle demeliyim: Seni az tanıyorum… Az… Sen de fark ettin mi? Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z. Sadece iki harf. Ama aralarında koca bir alfabe var. O alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var.

 

Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin içinde. Biri başlangıç, diğeri son. Ama adeta birbirleri için yaratılmışlar. Yan yana gelip de birlikte okunmak için. Aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler. Senin ve benim gibi…

 

11 yaşında bir tarikat şeyhinin oğluyla evlendirilen korucu kızı Derdâ ile hapisteki bir gaspçının aynı yaştaki oğlu “mezarlık çocuğu” Derda’nın bir mezarlıkta kesişen hayatlarının, bu iki çocuğu kırk yıl boyunca her tür şiddetle yontup birbirlerine hazırlayışının, (bütün açıklamalarıyla) Yazı’nın bu iki çocuğu birleştirmesinin hikâyesi. Çocuk şiddeti, yaşamın şiddeti, aşkın şiddeti, inancın şiddeti, hırsın şiddeti üzerine, A’dan Z’ye şiddet üzerine, dilin ve yazının şiddetiyle bir roman…

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button