Biyografi Kitapları

Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova PDF indir

Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova kitabını sizlerle paylaştık. Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova kitabının detayları..

Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova – Özeti

Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova

Ateşi Çalmak (1-2-3-4 Ve 5.Cilt) – Galina Serebryakova

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Aralık 7th, 2020
Dil: Türkiye
Yazar: Galina Serebryakova
1.118

Ateşi Çalmak, bilimsel sosyalizmin iki kurucusu Karl Marx ve Friedrich En­gels’in yaşadıkları dönemin belgesel romanıdır. Tamamı beş cilt halinde Türkçeye kazandırılan bu büyük eser, biyografik bir romanın alışılmış sınırlarını aşan bir konu ve ayrıntı zenginliğine sahiptir.

Eserinde yer verdiği hadiselerin tarihsel gerçekliğe uygun olmasına özen göstermiş, bundan dolayı proletarya hareketinin tüm boyutlarına ilişkin tarihsel gerçekliğe uygun görkemli bir eser görülmektedirmıştır.

Eserin ‘Karl Marx ’ın Gençliği’ alt başlığını taşıyan ilk cildinde, Karl Marx ’ın çocukluk ve gençlik senelerı anlatılmaktadır. İngiltere’de, görkemli bir ayaklanma havası içinde, milyonlarca işçi ve emekçiye ‘Halk Fermanı’nı imzalatan Chartistler… Almanya’da Hessen Prensliği ’nde, ‘Kulübelere Barış, Saraylara Savaş!’ sloganıyla eyleme geçen proleterler ve köylüler…

Eserin ‘Fırtınanın Ortasında’ alt başlığıyla yayımlanan bu cildinde, Marx ve Engels’in birlikte mücadeleye karar verdikleri andan başlayarak, 1848 devrimleri sonrasına kadar uzanan çalkantılı dönem anlatılmaktadır. O tarihsel anda, boydan boya bir “devrim kıtası” görünümü kazanan Avrupa’nın tüm devrimci kişiliğistikleri, 1848 devrimlerin ekseninde sunulmaktadır.

Eserin ‘Sınamalar’ alt başlığıyla yayımlanan üçüncü cildinde, 1864 yılına kadar uzanan sancılı dönem anlatılmaktadır.

Kapitalizmin nispeten istikrar içinde gelişimi, Avrupa çapında koyu bir gericilik ve işçi hareketinde durgunluğun karakter ize olduğu bu dönem, belli başlı özellikleri ve hadiseleriyla romanda canlandırılıyor. Ve dönem boyunca Marx ve ailesinin yoksulluk, ölümler ve kuvvetliklerle dolu yaşamı…

İnsan toplumunun gelişme yasalarının bulunuşu ve Marx ’ın temel eseri ‘Kapital’in yazılış macerası… Köln Komünist Davası, sınamalarda savrulanlar, çelikle-şenler… Birinci Enternasyonal in doğuşu…

“Yaşamın Doruğu” alt başlığını taşıyan dördüncü cildinde, Uluslar arası İşçi Birliği-Enternasyonal’in kuruluşundan Marx ’ın ölümüne kadar uzanan dönemin belli başlı hadiseleri ile Marx ve Engels’in bu süredeki pratikleri ve etkileri anlatılıyor. En başta da işçi sınıfının görkemli kalkışması Paris Komünist ve Marx ’ın temel eseri Kapital’in yazılış süreci ve yankıları.

‘İkinci Keman’ alt başlığıyla yayımlanan 5. ve son cildinde, Engels’in Marx ’ın ölümünden sonraki yaşamı ekseninde dönemin toplumsal atmosferi canlandırılıyor ve güçlenen Alman sosyal demokratlarına kadar belli başlı olaylara yer veriliyor. Ve bu olaylarda devrimci hareketin ileri gelen isimleri: Lafargue, Liebknecht, Kautsky, Clara Zetkin, Vera Zasu­liç, Plehanov ve ötekiler… Bu son ciltle, büyük buluşların, köklü dönüşümlerin, ateşi geleceğe taşıyan göz alıcı beyinlerin çağı olan XIX. yüzyılın canlı tablosu tamamlanmış oluyor.

Ateşi Çalmak 1 (Karl Marx ’ın Gençliği) pdf indir

Ateşi Çalmak 2 (Fırtınanın Ortasında) pdf indir

Ateşi Çalmak 3 (Sınamalar) pdf indir

Ateşi Çalmak 4 (Yaşamın Doruğu) pdf indir

Ateşi Çalmak 5 (İkinci Keman) pdf indir

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button