Felsefe Kitapları

Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson PDF indir

Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson, pdf kitap bölümümüzde 2011 senesinde kaleme alınan Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson kitabını sizlerle paylaştık. Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson kitabının detayları..

Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson – Özeti

Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson

Anarşist Felsefe Sözlüğü – Daniel Colson

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2011
Eklenme: Şubat 12th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 514
Yazar: Daniel Colson
214

Bu sözlük kendine koyduğu sınırlar içinde eğretidir, çok sayıda ekleme ve düzeltmeye müsaittir. Bilinçli soyutluğu içinde tek bir hedefi mevcuttur ve dört noktada özetlenebilir:

1) Anarşi’ye bağlılığını kararlı bir şekil-de söyleyen bir hareketin olası (ve paradoksal) teorik tutarlılığının bilinmesinı sağlamak;

2) uzunca bir sü-re ortadan silindikten sonra yirminci yüzyılın ikinci yarısında bu hareketin teorik canlanmasının kökenle-riyle nasıl bağ kurduğunu göstermek;

3) bu hareketin bakış yönünden, Spinoza, Leibniz, Stirner, Proudhon, Bakunin, Tarde, Nietzsche, Bergson, Foucault, Simondon, Deleuze gibi görünüşte bi hayli farklı filo-zof ve teorisyenleri birleştiren gizli yakınlıkları keşfet-tirmek;

4) liberter pratik ve deneylere benzer bir dünya ve gerçeklik algısının, bunların gelişimi için zorunlu olan ama kimi zaman da eksikliğini amansızca hisset-tiren bir algının gündeme getirilmesine katkıda bulunmak.

Giriş

Anarşizm, tarihinin hareketli ve kimi zaman acımasız niteliğiyle,aşırı istekleriyle,ileri gelen şahsiyetlerinin marjinalliği veya popüler boyutuyla, bunun yanı sıra da en teorik metinlerinin niteliğiyle, Batı’nın felsefi ve politik düşüncesinde asla gerçek bir kabul görmemiştir. Bunun için yirminci yüzyılın ikinci yarısını beklemek gerekmiştir.

O zamanda de anarşizme referans yapmak ağır ağır aşina ve muğlak bir merak konusu haline gelmişti. Marjinal ve az çok sempatik bu referansın toplumsal ve teorik içerimlerinin radikalliği, tutarlılığı ve dolaysızlığı nihayet görülebilsin umuduyla gençlik farklı zamanlarda kendini feda etmek zorunda kalmıştı. Anarşizm, dolaysız ve zımni bir deneyimin ve algının üzerine eklenen yeni ve belki de ilk okunma olasılığını kendine değil, bellibaşlı teorisyenlerinin sürekli olarak dile getirdikleri gibi ilk kez dışarıya borçludur:

Şanghay’dan Paris’e, Washington’dan Berlin veya Tokyo’ya dek altmışlı ve yetmişli seneler boyunca dünyanın çoğu ülkesini katetmiş ve sarsmış hadiselerin “dışarı”sı; bunun yanı sıra da, tarihsel anarşizmle görünüşte ilişkisiz, Proudhon’dan çok Nietzsche’ye, Bakunin veya Stirner’den fazla Spinoza’ya göndermede bulunan, keza neyin taşıyıcısı olduğunu daha ifade edemeden unutulmuş politik ve felsefi bir projeye anlam vermeye, yeraltından da olsa gerçekliğin gücüyle katkıda bulunan çağdaş bir düşüncenin “dışarı”sı.

Bu sözlük minimumından şunu amaçlamaktadır: Foucault veya Deleuze’ün Nietzscheciliğinin, bunun imkân tanıdığı Spinoza veya Leibniz yeniden-okumasının, bunun yanı sıra Gabriel Tarde’ın,Gilbert Simondon’un, hatta Alfred North Whitehead’ın şimdilerde yeniden keşfinin nasıl olup da kelimenin gerçek anlamıyla liberter düşünceye,mesela Proudhon yada Bakunin’in Metinlerine anlam vermekle yetinmeyip, kendilerinin de aydınlattıkları ve yeniledikleri bu düşüncenin içinde anlam bulduklarını ve böylelikle, bu şanslı buluşma aracılığıyla, yirmi birinci yüzyılda anarşizmi olabilecek kılmaya katkıda bulunduklarını göstermek.

Bir önceki yazımız olan Aforizmalar (En Çok Kendisine Yabancıdır İnsan) – Marquis de Sade başlıklı kitabımızda Aforizmalar (En Çok Kendisine Yabancıdır İnsan) ekitap indir, Aforizmalar (En Çok Kendisine Yabancıdır İnsan) ekitap oku ve Aforizmalar (En Çok Kendisine Yabancıdır İnsan) pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button