DGS Kitapları

Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski PDF indir

Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski, pdf kitap bölümümüzde Nisan 2017 senesinde kaleme alınan Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski kitabını sizlerle paylaştık. Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski kitabının detayları..

Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski – Özeti

Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski

Amcanın Düşü (Rüyası) – Dostoyevski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Nisan 2017
Eklenme: Ekim 4th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 176
Yazar: Dostoyevski
4.104

“Yazar olarak birden fazla kusurum olduğunu biliyorum. Çünkü ilk kez ben kendim, hiç hoşnut değilim kendimden. Kendi kendimi tarttığım bazı anlarda, çoğu kez, sözcüğün tam anlamıyla, anlatmak istediğimin fakat yirmide birini arılattığımı, belki de hiç anlatamadığımı gördüğüme inanmalısınız. Beni kurtaran şey, Tanrının bir gün bana o kadar güç ve esin göndereceği ve benim de kendimi daha noksansız anlatabileceğim, kısacası, yüreğimdeki ve hayal gücümde ki her şeyi ortaya koyacağım hususunda beslediğim alışılmış umut’tur.”-Dostoyevski

“İnan bana, her yerde çalışma, hem de korkunç bir çalışma gerekli. İnan bana, Puşkin’in hafıf ve ince bir şiiri, Puşkin aracılığıyla uzun uzun düzeltilip işlendiği için bir çırpıda yazılmış gibi durmaktadır. Kolayca yazılmış hiçbir şey olgun değildir.”

İnceliklerle dolu, insanın ruhsal yapısına büyük bir ustalıkla sokulan dünyanın en büyük romancılarından biri sayılan “Dostoyevski”nin bir kitabını paylaşmak istedik. Nihal Yalaza Taluy’un Rusça aslından Türkçeye çevirdiği “Amcanın Düşü”nü, “Dostoyevski”nin başka romanla Amcanın Düşü, Dostoyevski’nin sürgün cezasını bitirdiktan sonra edebiyata dönüş yaptığı, tiyatro tadında, çok çok keyifli bir novella.

Başkarakter Marya Aleksandrovna ile başlayalım. Marya, Mordasov’un en entrikacı ve en dedikoducu kadını ve çıkarları uğruna her şeyi göze alabilecek bir yapıya sahip. Diğer Mordasovlu kadınlar aracılığıyla sevilmez ve bu taşra kentinde kimse kimseyi çekemez. Marya’nın kızı Zinaida ise Mordasovlu kadınların ve annesinin davranışlarını doğru bulmayan, kentin en güzel ve en romantik kızı. Birgün yaşlı ve zengin Prens’in kente geleceği duyuluyor ve işler bir anda karışıyor.

Tüm kadınlar eğlenceye bi hayli fazla düşkün olan Prens’in unvanlarına ve parasına sahip olabilmek, onunla evlenebilmek veya kızlarını evlendirebilmek için, kendi çıkarları ışığında bir yarışa giriyor. Tabii ki Marya Aleksandrovna, kızı Zinaida için üstün entrika kabiliyetiyle yarışa erken başlıyor. Ama işler beklediği kolaylıkta olmuyor her saniye ellerini biraz daha kirletmek zorunda kalıyor.

Ufak Tefek Cinayetler tadında bir hikaye olduğunu aktarabiliriz sanırım.Dostoyevski, üstün gözlem kabiliyeti aracılığıyla taşra burjuvazisi kadınları üzerinden taşranın toplum ve ahlak kaideleri üzerine mizahi yolla ağır bir eleştirisini yapıyor. Kitabın bu mizahi yönü ona bi hayli fazla tiyatro etkisi katmış. Bence sahnelense kesinlikle çok keyifli bir oyun görülmektedir.

Adı sanı diğerleri kadar duyulmamış Amcanın Düşü, Dostoyevski’nin unutulmaz eserleri arasına girmeyi hak ediyor
.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button