Pdf Kitap

Alman Aydınlanma Felsefesi Pdf indir

Alman Aydınlanma Felsefesi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Alman Aydınlanma Felsefesi kitabı 168 olarak çıkarılmıştır. Baron Cay Von Brockdorff tarafından kaleme alınan Alman Aydınlanma Felsefesi isimli kitap 9786257449380 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Alman Aydınlanma Felsefesi kitabını 25.08.2021 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Alman Aydınlanma Felsefesi pdf oku indir.

Alman Aydınlanma Felsefesi pdf indir

17. yüzyıl Barok çağının Otuz Sene Savaşları’ndan perişan bir halde çıkan insanı, sonunda aşırı mezhep taraftarlığının ve öbür dünyaya dönük bir pesimizmin kendisine yararı olmadığını anlamıştır. Artık takip edilmesi gerekli tek bir yol mevcuttur, o da akıl yoludur. 17. yüzyılda Fransa’da insanı düşünen varlık olarak nitelendiren Descartes’ın ve İngiltere’de duyumcu felsefesiyle akılcılığın temellerini atmış olan John Locke’un prensipleri ve etkileri fakat 18. yüzyılda değerlendirilebilmiştir. Metafizik ve teoloji artık yerini akla, tecrübeye ve tabiat bilimlerine bırakmıştır. Almanya’da akılcı görüşün ilk belirtileri de 17. yüzyılda Leibniz’in felsefesinde kendini hissettirmiş ve bu görüşlerin de belirginleşmesi 18.yüzyıla rastlar.
 
Almanya’da Prusya kralı II. Frederik’in yönetimine rastlayan Aydınlanma çağının en belirleyici özelliği olan optimizm ilk ifadesini Leibniz’in Theodicee adlı eserinde bulur. Artık 18.yüzyılda tüm çabaların bir amacı mevcuttur: İnsan ve onun mutluluğu. Leibniz’e göre dünya akla gelebilen dünyaların en müthişidir. Leibniz’in öğretisini halkın anlayacağı şekle sokan öğrencisi Christian Wolff olmuştur. Wolff için mühim iki şey mevcuttur: Sağduyu ve insanın mutluluğunun kaynağı olarak nitelendirdiği erdem. En büyük amacı ise felsefeyi uygulanır hale sokmak, ondan pratik faydalar sağlamaktır.
Aydınlanmanın en karateristik tanımını ise Kant yapmıştır: İnsanın kendi suçu demek olan reşit olmama durumundan kurtuluşu. Kant bunun bunun yanında, Aydınlanma çağı insanına şu mesajı vermiştir: Sapere aude! – Kendi aklını kullanmaya cesaretin olsun! Kant, Leibniz, Wolff, Thomasius, Baumgarten gibi ünlü Alman filozofları Aydınlanmanın geliştiricisi olmuşlardır.
 
Alman düşünür Baron Cay von Brockdorff, bu eserinde Alman Aydınlanma Felsefesinin temel niteliğini, gelişimini, çeşitli yönlerini ve bunun bunun yanında tarih, edebiyat, tabii bilimler ve eğitim alanlarındaki etkilerini devrin mühim filozof, yazar, doğa bilimci ve pedagoglarının eserlerini inceleyerek okura tanıtmaktadır.

Alman Aydınlanma Felsefesi kitap özeti

Alman Aydınlanma Felsefesi pdf oku

Alman Aydınlanma Felsefesi Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button