DGS Kitapları

Alev – John Steinbeck PDF indir

Alev – John Steinbeck, pdf kitap bölümümüzde 2006 senesinde kaleme alınan Alev – John Steinbeck kitabını sizlerle paylaştık. Alev – John Steinbeck kitabının detayları..

Alev – John Steinbeck – Özeti

Alev – John Steinbeck

Alev – John Steinbeck

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2006
Eklenme: Kasım 23rd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 49
Yazar: John Steinbeck
862

Kuşaklar boyu büyük trapezciler yetiştirmiş bir ailenin son bireyi Joe Saul’un, geçip giden senelera karşın bir türlü çocuğu olmaz. Genç ve güzel eşiyle aralarında kuvvetli bir sevgi bağı bulunmakla birlikte, çocuksuzluğun acısı ikisini de sarsar.

Üstün kabiliyetleri olan soyunun kuruyacağı korkusu, gün geçtikçe yok eder onu. Bir de, genç akrobat Viktor’un gizli bir ilişkiyle yaşamlarına girmesi, beklenmedik bunalımlar, trajik sonuçlar doğurur.

Victor yerinde şöyle bir gerildi. Göğsü ileri fırlamış, omuz kasları belirmişti. “Korkmaktan ne kastediyorsun?

Söyledim ya, istesem onu parça parça ederdim.. istemedim.”Mordeen uzun uzun karşısındaki gence baktı. Neden sonra, “Niye yapmadın öyleyse?” diye sordu.“Çünkü…” Arkasını getirmedi. Ne diyeceğini, ne demesi lâzım geldiğini kestiremiyordu. Birden aklına geldi. Alaycı, küstahça bir edayla: “Çünkü, nedenini söyliyeyim mi, sana olan saygımdan yapmadım.” Bu fikir üzerinde işleyebilirdi.

“Çünkü bir kızın, sevdiğim bir kızın yanında mesele çıkarmak istemem de ondan.”Mordeen hayretle karşısındakine bakıyordu. “Sevdiğin mi?” diye sordu. Ve bir süre ağzı açık bekledi.Victor biraz daha yaklaşmıştı. Omuzlarından tutmak için ellerini uzattı, ama genç kadının kendisine baktığını görünce hızlı çekti. “Sana söylememiştim,” dedi. “Söylemek de istemiyordum,kendi içimde saklayacaktım bunu.

Haksızlık etmemek lâzım. Patronunun kuyusunu kazacak, ona ihanet edecek yaradılışta bir adam değilim ben… Ama o, bana vurdu, yüzüme tokat attı.”Mordeen gayet mülayim bir sesle: “Sen de onun belden aşağısına vurdun; haksızlık yapmamak dediğin buysa!..” diye karşılık verdi.

Kolay çözümlenebilecek bir düğüm değildir olup bitenler. Steinbeck, en kuvvetli yapıtlarından birisi olan Alev’de, insanoğlunun soyunu sürdürme tutkusunu roman-oyun dediği yeni bir yazın türüyle işliyo

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button