Biyografi Kitapları

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel PDF indir

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel, pdf kitap bölümümüzde 2013 senesinde kaleme alınan Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel kitabını sizlerle paylaştık. Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel kitabının detayları..

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel – Özeti

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2013
Eklenme: Eylül 25th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 305
Yazar: Gülser Erçel
255

Yazar ve editör Gülser Erçel’in hazırladığı Albert Camus Özgürlük ve Devrim kitabı Camus üzerine Türkçede şuana dek yapılmış en kapsamlı ve yoğun çalışma.

20. yüzyılın en önemli birkaç yazarından birisi olan Albert Camus 7 Kasım 1913 günü Cezayir’de dünyaya geldi. Aynı zamanda çağının örnek bir filozofu olan Camus, tiyatro eserleri, denemeleri ve öyküleriyle de sanattaki başarılarını genişletti.

1957’de genç bir yaşta edebiyat Nobel’ini kazandığında daha önünde birkaç sene yaşanacak ömrü kaldığını son anına kadar bilemeyecekti. 4 Ocak 1960 günü taşrada geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitirdiğinde cebinden aynı gün için satın aldığı, ama sonra kullanmaktan vazgeçtiği bir tren seferi bileti çıkacaktı.

47 yıllık yaşamına sığdırdığı onca yaşantı, mücadele, eser ve etki onu 20. yüzyılın en önemli birkaç yazarından birisi yapmaya yetti de arttı bile. Sahne sanatlarını, felsefe dünyasını, edebiyat okurlarını ve insana özel belge meraklılarını hoşnut edecek denli çok yazılı miras bıraktı ardında.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Combat gazetesinde yazdığı yürekli yazılarla çağının gerçek bir tanığı olduğunu ispat ederken hem Fransa’nın Cezayir ile yaşadığı sorunlar hem de kısa süre önce üyeliğe kabul edildiği ve yükselişini sürdüren Komünist Parti ile mesafelerini açıkça ortaya koydu.

” Ben kendi adıma sanatım olmadan yaşayamam.Ama, bu, sanatı her şeyin üstüne koymuş olduğum manasına da gelmez.

Tersine, onsuz edememem,onun beni herkesle birleştirmesi ve olduğumdan başka türlü olmadan herkesle aynı düzeyde yaşatması demektir. Sanat, benim için tek başına tadı çıkan bir şey değildir. Sanat bence, en büyük sayıda insanı, ortak acılar ve sevinçlerle coşturan imgeleri, şekilleri bulmaktır. “Albert Camus NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ KONUŞMASI, 1957

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button